Ewangelizacja kultury

Sesja plenarna Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów

Położenie większego nacisku na ewangelizację kultury niż na inkulturację Ewangelii, pogłębienie formacji kleru, potrzeba wierności Chrystusowi i dawania o Nim przejrzystego świadectwa – to tylko niektóre wnioski kończącej się 18 listopada sesji plenarnej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Jej uczestnicy wzięli udział w audiencji generalnej. Była to pierwsza sesja plenarna misyjnej dykasterii za pontyfikatu Benedykta XVI. Jej obradom towarzyszył temat: „Święty Paweł i nowe areopagi”.

„Dzisiaj można mówić o areopagu rozwijających się sekt, które czynią ogromne spustoszenie szczególnie wśród katolików – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Tadeusz Wojda SAC z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. – Tam, gdzie ksiądz czy katecheta nie mogą dotrzeć ze Słowem Bożym, tam właśnie wdzierają się sekty i to, co w którymś momencie ewangelizacji zostało zasiane, one to wszystko wyrywają. Innym areopagiem, na który wskazał uczestnik z Ugandy, gdzie od ponad 20 lat trwa wojna, jest areopag nienawiści, wojny i trudności. Wielu ludzi nie wie w tym kraju, czym jest pokój, zarówno ten społeczny, jak i pokój serca. Rodziny są rozbite, a dzieci siłą wcielane do rebelianckich oddziałów. On wprost pytał: Jak tam ewangelizować, o czym mówić do tych ludzi, którzy znają tylko wojnę? Bardzo mocno też podkreślano, że nie ma ewangelizacji bez świadectwa. W tym kontekście wskazano na konieczność pogłębionej formacji księży, sióstr zakonnych i świeckich. Były też przykłady, chociażby z północy Afryki, gdzie nie ma możliwości głoszenia Słowa Bożego, nie ma możliwości mówienia wprost o Ewangelii, ale jest zawsze możliwość świadczenia dobra i miłości względem ludzi zamieszkujących tamte tereny i czasem właśnie takie świadectwo może zrobić więcej, niż samo głoszenie Ewangelii” – mówił ks. Wojda.

Uczestnicy sesji plenarnej postulowali utworzenie przy misyjnej dykasterii sekcji monitorującej sytuację chrześcijan w tych regionach globu, gdzie głoszenie Ewangelii jest utrudnione. Miałaby ona pomagać w wypracowaniu form, dróg i metod ewangelizacji np. tam, gdzie chrześcijanie są mniejszością, czy tam, gdzie trwają wojny i szerzy się przemoc. Zaproponowano także, by następną sesję plenarną Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów poświęcić sposobom docierania z Dobrą Nowiną do oddalającej się coraz bardziej od Kościoła młodzieży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11°C Czwartek
dzień
11°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »