Arcybiskup Józef Kowalczyk dziękował we wtorek na Jasnej Górze za 20 lat pełnienia funkcji nuncjusza apostolskiego w Polsce. Te lata są wyjątkowym darem Bożym - mówił arcybiskup.
Podczas mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej arcybiskup wspominał, że 20 lat temu w tym samym miejscu powierzał Bogu swoją posługę jako nuncjusza apostolskiego. Podczas homilii powtórzył modlitwę do Matki Bożej, którą wypowiedział, przygotowując się do święceń biskupich. Prosił w niej m.in. o właściwe odczytywanie znaków czasu i postępowanie zgodnie z nimi.
"Dziękując za wszelkie dobro, jakiego doświadczyłem na mojej dotychczasowej drodze w posługiwaniu nuncjusza apostolskiego, tak od braci w biskupstwie, jak i od kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych oraz od ludzi świeckich, raz jeszcze zawierzam moją dalszą posługę kościelną pod zwierzchnictwem papieża Benedykta XVI Twojej macierzyńskiej opiece" - powiedział abp Kowalczyk.
"Twojemu Synowi, na nowo pokornie powtarzam: 'fiat voluntas tua' (niech się stanie wola Twoja - PAP)" - dodał. Podczas mszy abp Kowalczyk modlił się też, aby Jan Paweł II już wkrótce mógł "dostąpić do chwały ołtarzy".
Jak na początku mszy zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, 20 lat pełnienia stanowiska nuncjusza to ewenement. "Ważną rolą i posługą nuncjusza jest to, że reprezentuje Kościół, Stolicę Apostolską przy rządach. Mijają one, przechodzą, a doświadczenie przedstawiciele Stolicy Apostolskiej trwa" - powiedział.
Życzył nuncjuszowi, żeby w posługiwaniu nigdy nie był sam, miał dużo zrozumienia, życzliwości i pomocy.
W porannej mszy wzięli udział biskupi, uczestniczący od poniedziałku w dorocznych rekolekcjach. Spotkanie episkopatu na Jasnej Górze zakończy się w czwartek zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Józef Kowalczyk urodził się w 1938 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1962 roku w Olsztynie. Dwa lata później rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później na Papieskim Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie. Po uzyskaniu tytułu doktora pełnił służbę w Kurii Rzymskiej, a później w Sekretariacie Stanu. Po przełomie politycznym w 1989 roku papież Jan Paweł II mianował go pierwszym nuncjuszem apostolskim w powojennej Polsce.
W lipcu 1993 r. abp Kowalczyk podpisał konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. W imieniu polskiego rządu dokument podpisał minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski.
Ustawa o ratyfikacji konkordatu została uchwalona dopiero przez Sejm III kadencji 8 stycznia 1998 r. Dokument ratyfikacyjny podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski 23 lutego 1998 r. Tego samego dnia konkordat ratyfikował też papież Jan Paweł II. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpiła 25 marca. Konkordat wszedł w życie 25 kwietnia 1998 r.
Pełny tekst Aktu oddania odmówionego dziś przez ks. abpa Józefa Kowalczyka zamieszczamy na następnej stronie.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.