Kanclerz Merkel zadowolona z wyniku wyborów w Saarze

W związku z dobrym wynikiem niemieckiej CDU w niedzielnych wyborach w kraju związkowym Saara, szefowa tej partii, kanclerz Angela Merkel demonstrowała w poniedziałek optymizm w kwestii jesiennych wyborów do Bundestagu.

"Zobaczyliśmy, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy jest jeszcze wiele do zrobienia, ale wczorajszy dzień był piękny, a tym samym dodający otuchy" - powiedziała Merkel w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z szefową rządu Saary, Anegret Kramp-Karrenbauer.

"Wczorajsze głosowanie było wotum zaufania" - oświadczyła szefowa rządu Saary.

CDU zdobyła w Saarze 40,7 proc., poprawiając o 5,5 pkt procentowego swój wynik w porównaniu z poprzednimi wyborami w 2012 roku. SPD uzyskała 29,6 proc. (spadek o 1 pkt proc. wobec 2012 roku), a postkomunistyczna Lewica - 12,9 proc. (spadek o 3,2 pkt proc.).

Antyislamska i antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD), która w Saarze startowała po raz pierwszy, zdobyła 6,2 proc., wchodząc tym samym do jedenastego z 16 parlamentów regionalnych w RFN.

Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znaleźli się Zieloni z wynikiem na poziomie 4 proc., a także liberalna FDP, która zanotowała wynik 3,3 proc. Do landtagu nie dostała się także Partia Piratów, która zdobyła zaledwie 0,7 proc. głosów (w 2012 r. - 7,4 proc.).

Wybory do parlamentu regionalnego w Saarze uznaje się za pierwszy ważny probierz nastrojów wyborców na początku roku wyborczego w RFN. W maju odbędą się wybory do regionalnych parlamentów w krajach związkowych Szlezwik-Holsztyn oraz Nadrenia Północna-Westfalia, a 24 września wybierani będą posłowie Bundestagu.

W jesiennych wyborach Merkel będzie się ubiegała o czwartą kadencję na czele rządu. Kandydatem socjaldemokratów (SPD) będzie nowy przewodniczący tej partii Martin Schulz.

Merkel podkreśliła w poniedziałek, że ważny jest nie tylko dobry bilans dokonań; trzeba także przekonać wyborców, że potrafi się rozwiązywać problemy przyszłości. Samo doświadczenie jeszcze nie wystarczy do zwycięstwa; potrzebne jest także zaufanie wyborców - wskazała.

Agencja dpa zwraca uwagę, że próżne okazały się nadzieje socjaldemokratów na to, że popularność, jaką cieszy się ich nowy przewodniczący, da im zwycięstwo w Saarze. CDU rządzi w tym kraju związkowym od 18 lat. Wynik niedzielnych wyborów oznacza, że SPD będzie w Saarze nadal "młodszym partnerem koalicyjnym".

Merkel nie chciała spekulować na temat koalicji rządzącej po wyborach do Bundestagu. Uznała, że spekulowanie w marcu, co będzie możliwe we wrześniu, jest przedwczesne.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  28.03.2017 07:13
  Nie ma zgody Polakow na inwazje islamu, nie ma zgody na osiedlanie u nas wyznawców agresywnej antychrzescijanskiej ideologii. Jezus zalecał roztropność węża obok łagodności gołębia. Jezus nie popierał samobójczych zachowań ludzi i narodów. Pani Merkel sprowadza zgubę narodowi niemiecķiemu.
 • DNA
  28.03.2017 08:25
  Gość niech się nie wymądrzę i niech nie cytuje Słowa Bożego na daremnie... bo uchodźców przyjmujemy, ale nie tak głupio jak NIEMCY i nie tylu ilu nam wciskają. Uchodźcy to przeważnie emigranci ekonomiczni, którzy nie chcą do Polski tylko przez Polskę do bogatszych krajów. Więc Gościu zastanów się i nie pouczaj nie znając faktów. I powiedz jak odróżniasz prawdziwego uchodźcę od terrorysty i emigranta zarobkowego... który najpierw napełnia trzos nieuczciwym przewoźnikom...
 • DNA
  28.03.2017 08:28
  Baca, bacą....a ty Gościu nie morduj nas prowokacyjnymi wpisami. Jeśli tak kochasz Niemców to się z nimi ożeń...
 • Gość
  28.03.2017 10:21
  Jesli Merkel wygra i nie pójdzie po rozum do glowy, to wkrótce za Odrą zapanuje szariat a sąsiedzi - chrześcijanscy Niemcy będą do nas uciekać przed prześladowaniami, wtedy powinniśmy im udzielic pomocy
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  9°C Środa
  rano
  12°C Środa
  dzień
  14°C Środa
  wieczór
  11°C Czwartek
  noc
  wiecej »