Szydło: Polska nie zgodzi się na szantaż ws. uchodźców

Grupa Wyszehradzka, jak również Polska, nigdy nie zgodzi się na szantaż ws. uchodźców; dotychczasowa polityka migracyjna nie zdała egzaminu - podkreśliła we wtorek premier Beata Szydło po spotkaniu szefów rządów V4 w Warszawie.

Szydło na konferencji prasowej była pytana o komentarz m.in. do słów unijnego komisarza ds. migracji Dimitrisa Awramopulosa. W poniedziałek poinformował on ministrów spraw wewnętrznych państw UE, że "nie ma żadnych wymówek", by nie wywiązywać się z podjętych jesienią 2015 roku zobowiązań dotyczących przejmowania uchodźców od Włoch i Grecji, dotkniętych kryzysem migracyjnym.

W poniedziałek za podjęciem przez KE działań wobec krajów, które nie przyjmują uchodźców, opowiedział się niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere. "Komisja jest strażnikiem traktatów. Dlatego musi pilnować przestrzegania prawa i ma ku temu narzędzia" - powiedział de Maiziere.

Szydło podkreśliła, że wypowiedzi te odbiera "jako nieporozumienie i próbę szantażu". "Grupa Wyszehradzka, również Polska, nigdy nie zgodzi się na szantaż i nie zgodzi się na dyktowanie takich warunków. Grupa Wyszehradzka i Polska na pewno nie ulegną takim dyktatom" - zapowiedziała.

Premier zwróciła uwagę, że polityka migracyjna, która do tej pory była przyjęta w UE, nie sprawdziła się i należy z tego wyciągnąć wnioski. "Dobrze, że taka refleksja pod wpływem m.in. Polski i jednolitego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej się pojawiła" - powiedziała.

"Wypowiedzi komisarza i ministrów, którzy z różnych państw UE próbują narzucić taki dyktat i taki szantaż, są nieporozumieniem; one nie służą budowaniu jedności Unii Europejskiej" - podkreśliła Beata Szydło.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Niedziela
noc
18°C Niedziela
rano
22°C Niedziela
dzień
24°C Niedziela
wieczór
wiecej »