Kapłani powinni mieć jednolite stanowisko w sprawie stosowania sztucznej antykoncepcji, której Kościół katolicki nie aprobuje - powiedziała 27 listopada wieczorem w Poznaniu dr Wanda Półtawska.
„Wśród wyzwań, przed jakimi stoi kapłan, jest problem wierności temu, czego naucza. Ksiądz nie głosi bowiem swoich prawd, ale prawdy Boże. Dlatego kapłani powinni mieć w każdej sprawie etycznej to samo zdanie”– stwierdziła lekarka w kościele św. Jana Vianney'a.
Półtawska z dezaprobatą odniosła się zwłaszcza do praktyk udzielania rozgrzeszenia tym małżonkom, którzy stosują metody sztucznej antykoncepcji. „Czasami jest tak, że żona nie dostaje rozgrzeszenia, a mąż dostaje, bo byli u spowiedzi u innych księży” – ubolewała.
Przyjaciółka Jana Pawła II przypomniała, że obowiązującym stanowiskiem Kościoła w tej kwestii jest ogłoszona w 1968 roku przez papieża Pawła VI encyklika „Humane vitae”, która zabrania stosowania sztucznej antykoncepcji, dopuszczając jedynie naturalną regulację poczęć.
„Kapłan to ten, który właściwie ustawia problem ciała. Bo ciało ludzkie jest święte, ale to trzeba pokazać i mówić, że musi być ono posłuszne miłości. Świat bowiem potrzebuje klimatu czystości” – podkreśliła Półtawska, dodając, że „Pan Jezus nie cofa etyki, ani jej nie zmiękcza”.
W swoim wystąpieniu lekarka zwróciła też uwagę na „szerzenie się we współczesnym świecie sceptycyzmu co do sposobu życia kapłanów i osób konsekrowanych”, gdyż „zdarza się coraz więcej wypowiedzi, także w Polsce, wątpiących w celibat”.
Półtawska spotkała się z kapłanami, siostrami zakonnymi i wiernymi w ramach cyklu „Świadkowie świętości”, którym parafia św. Jana Vianney'a chce uświetnić trwający obecnie Rok Kapłański, ogłoszony przez Benedykta XVI z okazji 150. rocznicy śmierci patrona tej świątyni.
„Pragniemy zapraszać osoby, które na swojej drodze życia w sposób szczególny spotkały się ze świętością, doświadczyły jej i są jej świadkami” – tłumaczy ideę spotkań miejscowy proboszcz, ks. kanonik Bogdan Reformat.
Znajdujący się w dzielnicy Sołacz kościół św. Jana Vianney'a – jeden z nielicznych w Polsce, któremu patronuje działający w XIX wieku proboszcz francuskiego miasteczka Ars – jest świątynią jubileuszową archidiecezji poznańskiej w czasie Roku Kapłańskiego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.