"Maryja powiedziała pastuszkom pewne rzeczy, które pozostają bezwzględnie niezbędne dla współczesnego człowieka".
Fatimę często nazywa się ołtarzem świata ze względu na stale zanoszoną w owym sanktuarium modlitwę. Ale miejsce to powinno być również uważane za katedrę świata, bo słowa, które powiedziała tam Maryja, muszą być ciągle obecne w nauczaniu Kościoła – uważa kard. José Saraiva Martins.
W przyszły piątek z okazji stulecia objawień do Fatimy udaje się Papież Franciszek. Pochodzący z Portugalii kard. Martins, wieloletni prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, jest szczególnym świadkiem fatimskiego orędzia. Towarzyszył on św. Janowi Pawłowi II w pielgrzymce do sanktuarium i do dziś wspomina wyjątkową więź, jaka łączy to miejsce z polskim Papieżem. W przededniu pielgrzymki Franciszka podkreśla niesłabnącą wagę orędzia Maryi, zwłaszcza w naszych czasach, kiedy ludzie masowo porzucają wiarę i wypierają się Ewangelii.
„Przesłanie z Fatimy jest bardzo ważne dla dzisiejszych społeczeństw. Maryja powiedziała pastuszkom pewne rzeczy, które pozostają bezwzględnie niezbędne dla współczesnego człowieka. Zwłaszcza kwestie dotyczące wiary. To jeden z głównych elementów przesłania. Pierwszy apel Matki Bożej w Fatimie dotyczył właśnie problemu wiary. Wiara jest niezbędna. Bez odnowy wiary nie można być chrześcijaninem. I to stanowi też jeden z najważniejszych problemów naszych społeczeństw. Mamy słabą wiarę. Szerzy się ateizm. Wielu ludzi porzuca Ewangelię. Już w nią nie wierzy. Nigdy przesłanie z Fatimy – wezwanie do wiary – nie było tak aktualne, jak dzisiaj” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. José Saraiva Martins.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.