Brytyjski minister: UE powinna nam zapłacić po Brexicie

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson powiedział w sobotnim wywiadzie dla dziennika "Telegraph", że istnieją "bardzo dobre argumenty" za tym, by to Unia Europejska wypłaciła Wielkiej Brytanii pieniądze w ramach rozliczeń spowodowanych Brexitem.

Wśród kluczowych elementów mandatu przyjętego przez UE na pierwszy etap negocjacji w sprawie Brexitu jest rozliczenie się Wielkiej Brytanii ze zobowiązań finansowych, jakie podjęła jako kraj członkowski.

Rozmawiając z gazetą przy okazji wiecu wyborczego w walijskim Newport, Johnson powiedział, że jego zdaniem brytyjski rząd "może odejść z Unii Europejskiej" bez uiszczania żadnej wpłaty do unijnego budżetu.

"Oni (Unia Europejska - PAP) chcą wykrwawić nas swoimi rachunkami. Ich logika jest kuriozalna - zupełnie jakbyśmy mieli płacić za każdy komunikat prasowy, w którym Komisja Europejska ogłasza wielomiliardowe płatności na rzecz połowu krewetek na Jukatanie czy cokolwiek innego. To nierozsądne" - ocenił.

Johnson przekonywał, że "istnieją środki, które współposiadamy, za które płaciliśmy na przestrzeni lat i będzie konieczne wyliczenie odpowiedniej wartości tych aktywów". "Prezentowany nam rachunek jest absurdalny" - podkreślił.

Według "Daily Telegraph" brytyjskie władze wyliczyły, że Wielka Brytania ma prawo do 14 miliardów funtów w różnych aktywach i funduszach (w tym do swojego udziału w unijnych nieruchomościach), a także do 9 miliardów funtów z majątku Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które zdaniem władz brytyjskich przypadają na ich kraj.

Minister spraw zagranicznych dodał, że ostrzeżenia przed możliwym brakiem porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską przypominają mu straszenie tzw. problemem 2000 roku (inna nazwa: pluskwa milenijna) i możliwymi jego konsekwencjami dla infrastruktury technologicznej, które nigdy się nie spełniły.

Johnson, który był jednym z czołowych przedstawicieli kampanii za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE przed ubiegłorocznym referendum w sprawie członkostwa kraju we Wspólnocie, ostrzegł także, że osiągnięcie porozumienia w sprawie praw obywateli krajów unijnych mieszkających w Wielkiej Brytanii może być trudne.

Szef brytyjskiej dyplomacji, choć uważany jest za zwolennika wczesnego porozumienia w tej sprawie, ocenił, że "biorąc pod uwagę to, w jakim stylu Bruksela chce prowadzić te negocjacje, może być to (osiągnięcie porozumienia) trudne".

Tymczasem ministrowie ds. europejskich państw Grupy Wyszehradzkiej podkreślali w czwartek podczas debaty w Londynie, że zapewnienie praw migrantów jest najważniejszą kwestią w pierwszej fazie negocjacji. Jednocześnie zaznaczyli oni, że używanie sformułowania "rachunek za Brexit" wprowadza w błąd i niezgodnie z rzeczywistością sugeruje próbę ukarania Wielkiej Brytanii za wyjście z UE.

Słowacki minister ds. europejskich Ivan Korczok powiedział w rozmowie z PAP, że "na tym etapie rozmów nie ma jeszcze żadnej konkretnej kwoty", którą Wielka Brytania miałaby wpłacić do unijnej kasy.

"To nie jest żaden rachunek - nikt nie chce ukarać Wielkiej Brytanii finansowo ani politycznie, a tylko ustalić konsekwencje tej decyzji (o wyjściu z UE - PAP). Właściwe byłoby nazwanie tego porozumieniem finansowym, które jest rezultatem wolnego wyboru wolnych obywateli Wielkiej Brytanii" - podkreślił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław_Miłosz
  13.05.2017 21:00
  Jest coś o czym się prawie nie mówi: otóż z wyjściem WB z UE język angielski straci status jednego z głównych (bo powszechnie używanego) języków urzędowych Unii. Pozostanie w Unii wprawdzie Irlandia, gdzie j. a, jest na co dzień używany, ale to kraik (nic Zielonej Wyspie nie ujmując) peryferialny, więc już nie tej wagi co WB.

  Wprawdzie ten "urzędowy" unijny angielski, jest co do skłądni i leksyki czymś w rodzaju Euro-pidżin i bez biegłego tłumacza na normalny anielski, czy jakiklwiek inny język, ani rusz. Szczególnie gdy użyty jest w dokumentach Unii, bo na codzień można się jakoś skomunikować, pomóc miką i gestykulacją na przykład.

  Zatem jeśli Unia dalej będzie chciała używać angielskiego, to w rozliczeniach Brexitu, chyba też trzeba będzie WB coś tam zapłacić.
  Jeśli natomiast Unia z angielskiego zrezygnuje, to co go zastąpi? Francuski? Ten pewnie we Francji wkrótce zaniknie i zastąpi go arabski. Niemiecki? Podobnie, tyle że zaniknie na rzecz tureckiego. Zresztą, nie wiadomo co na to inne członki Unii, czy zgodzą się na taką dominację niemczyzny lub francuszczyzny? Języków ludów, które nauczyły się władania widelcem od (ich zdaniem) dzikusów - Polaków? Wątpliwe.
  Myślę zatem, że to dobry moment by już teraz zacząć lobbować za przyjęciem przez Unię języka neutralnego jakim jest łacina.

  Zatem powrót do korzeni, również w sferze języka uniwersalnego, to jest to czego Unia potrzebuje jak powietrza - by przetrwać.
 • Gość
  14.05.2017 06:44
  To typowe dla unijnej biurokracji - stawianie nie popartych żadnymi racjonalnymi argumentami tez i dobudowywanie do nich różnorodnych regulacji prawnych. Płacą za to zwykli obywatele. Tutaj mamy do czynienia z narzuceniem haraczu na Wielką Brytanię nie podając żadnych powodów - ot, po prostu, żeby żaden inny kraj nie próbował w przyszłości wyjść z Unii. Jest to po prostu prymitywne działanie nieudolnych i niekompetentnych unijnych urzędników wybranych na swoje stanowiska w sposób nie mający z demokracją nic wspólnego.
 • Gość
  14.05.2017 10:04
  Czyli jak w skrzynce znajdę zdjęcie z fotoradaru o wartości 500 zł, to moge je uznać za porozumienie finansowe?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  3°C Piątek
  wieczór
  wiecej »