Obraduje Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu

Polityka prorodzinna, stan prac nad ustawą bioetyczną, a także prace Komisji Majątkowej - są głównymi tematami środowych obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Przed obradami, które odbywają się w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski, rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch powiedział dziennikarzom, że komisja zajmie się też zagadnieniem przygotowania ustawy o dniu wolnym w Święto Trzech Króli.

Na pytanie, czy strona kościelna jest zadowolona z polityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd, ks. Kloch odpowiedział, że chodzi o wspólnie zastanowienie się, co można zrobić na rzecz tej polityki.

"Wszyscy wiemy, że jest kryzys. Ale jednocześnie ten kryzys najbardziej odczuwają rodziny wielodzietne, bo to one na swoich barkach dźwigają utrzymanie dzieci. Państwo ma jednak pewne możliwości prawne, żeby wspomóc te rodziny. I takie prace trwają. Stąd też uważamy, że jest to jeden z najważniejszych tematów spotkania" - podkreślił ks. Kloch.

Pytany, czy zapadnie jakieś jednolite stanowisko w sprawie złożonych w Sejmie projektów ustaw o in vitro, rzecznik Episkopatu odpowiedział, że nauczanie Kościoła w sprawach bioetycznych jest ogólnie znane, a wyrazili je biskupi na ostatnim zebraniu plenarnym na Jasnej Górze.

"Sądzę, że na dzisiejszym spotkaniu usłyszymy od strony rządowej, jak te procedury ustawodawcze w sprawie in vitro przebiegają w Sejmie i na jakim są etapie" - dodał.

Odpowiadając na pytanie o oczekiwania strony kościelnej od rządu w sprawie Komisji Majątkowej, ks. Kloch powiedział: "Oczekiwanie jest jedno. Skończyć coś, co miało trwać sześć miesięcy, a trwa kilkanaście lat".

Pytany, czy będzie omawiana sprawa krzyży w miejscach publicznych, rzecznik Episkopatu odpowiedział, że stanowisko biskupów w sprawie wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu również zostało wyrażone na ostatnim zebraniu plenarnym na Jasnej Górze.

"Widzimy, że swoją dezaprobatę w tej sprawie wyrazili również polscy parlamentarzyści" - podkreślił ks. Kloch. Zaznaczył, iż to, że parlamentarzyści stają w obronie krzyża "jest bardzo dobrym zjawiskiem i bardzo dobrym kierunkiem działania".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Piątek
dzień
13°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
wiecej »