W czwartek nie doszło do podpisania umowy o statusie wojsk amerykańskich w Polsce - dowiedziała się PAP nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do MON.
Dokument, znany jako SOFA (Status of Forces Agreement) ma regulować m.in. warunki pobytu żołnierzy USA w Polsce w związku z przewidywanym rotacyjnym stacjonowaniem w naszym kraju baterii obrony powietrznej Patriot.
Podpisanie umowy, wynegocjowanej w ostatnich tygodniach, miało się odbyć w czwartek rano po krótkim spotkaniu wiceministra obrony Stanisława Komorowskiego z podsekretarz stanu USA Ellen Tauscher, która przybyła do Warszawy także w związku z konferencją o broni masowego rażenia, organizowaną pod patronatem MSZ. Rozmowy przeciągnęły się, a do podpisania umowy nie doszło i - według nieoficjalnych informacji - w czwartek już nie nastąpi.
O problemach z podpisaniem przygotowanej umowy było głośno już w środę - MON nie potwierdziło podawanej wcześniej daty podpisania, a media podawały, że Amerykanie wciąż mają zastrzeżenia do zapisów o pierwszeństwie polskiego wymiaru sprawiedliwości w razie naruszenia prawa przez amerykański personel poza służbą i poza bazą.
We wtorek Rada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie umowy SOFA przez MON. Dokument mógłby w przyszłości regulować także inne przedsięwzięcia związane z pobytem w Polsce amerykańskich żołnierzy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.