W czwartek nie doszło do podpisania umowy o statusie wojsk amerykańskich w Polsce - dowiedziała się PAP nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do MON.
Dokument, znany jako SOFA (Status of Forces Agreement) ma regulować m.in. warunki pobytu żołnierzy USA w Polsce w związku z przewidywanym rotacyjnym stacjonowaniem w naszym kraju baterii obrony powietrznej Patriot.
Podpisanie umowy, wynegocjowanej w ostatnich tygodniach, miało się odbyć w czwartek rano po krótkim spotkaniu wiceministra obrony Stanisława Komorowskiego z podsekretarz stanu USA Ellen Tauscher, która przybyła do Warszawy także w związku z konferencją o broni masowego rażenia, organizowaną pod patronatem MSZ. Rozmowy przeciągnęły się, a do podpisania umowy nie doszło i - według nieoficjalnych informacji - w czwartek już nie nastąpi.
O problemach z podpisaniem przygotowanej umowy było głośno już w środę - MON nie potwierdziło podawanej wcześniej daty podpisania, a media podawały, że Amerykanie wciąż mają zastrzeżenia do zapisów o pierwszeństwie polskiego wymiaru sprawiedliwości w razie naruszenia prawa przez amerykański personel poza służbą i poza bazą.
We wtorek Rada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie umowy SOFA przez MON. Dokument mógłby w przyszłości regulować także inne przedsięwzięcia związane z pobytem w Polsce amerykańskich żołnierzy.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.