Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Zgromadzenie Ogólne wybrało w piątek Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. W grupie państw Europy Wschodniej zastąpiła Ukrainę. W tajnym głosowaniu Polskę poparło 190 państw; wymaganych było 127 głosów, dwie delegacje wstrzymały się od głosu.

Polska rozpocznie swoją dwuletnią kadencję w RB ONZ 1 stycznia 2018 roku.

W sali Zgromadzenia Narodowego zebrały się w piątek delegacje stałych przedstawicielstw krajów członkowskich ONZ. Głosy na poszczególnych kandydatów składano na dostarczanych kartkach, które wrzucano do roznoszonych przez pracowników ONZ specjalnych urn.

Państwa starające się o niestałe członkostwo w RB musiały zdobyć dwie trzecie głosów państw Zgromadzenia Narodowego uczestniczących w głosowaniu. W przypadku obecności przedstawicieli wszystkich 193 wymagane było otrzymanie 129 głosów.

Minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski mówił w przeddzień wyborów, że obecność w Radzie Bezpieczeństwa umożliwi Polsce wywieranie politycznego wpływu na rozwiązywanie wielu konfliktów. Może się też przyczynić do rozszerzenia współpracy gospodarczej.

Oprócz Polski na dwuletnią kadencję wybrano jeszcze czterech niestałych członków Rady Bezpieczeństwa. Kuwejt zastąpił Japonię (Grupa Azji i Pacyfiku), Peru zajęło miejsce Urugwaju w Grupie Ameryki Łacińskiej i Karaibów (GRULAC). W Grupie Afrykańskiej Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwinea Równikowa zostały wybrane na miejsca zwolnione przez Senegal i Egipt.

Zgromadzenie Narodowe przeprowadziło zarazem wybory uzupełniające w grupie państw Europy Zachodniej i Innych (WEOG). W rezultacie porozumienia o podziale dwuletniej kadencji z Włochami miejsce w RB otrzymała na rok 2018 Holandia.

Od grudnia 2016 r., kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG.

Polska zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem "Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie". Według źródeł PAP niezależnie do MSZ w Warszawie w kampanię zaangażowało się mocno Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku, a także placówki dyplomatyczne na całym świecie. W czasie kampanii wyborczej Polska nawiązała też relacje z tymi nielicznymi krajami członkami ONZ, z którymi jeszcze nie miała stosunków dyplomatycznych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »