W Kosowie rozpoczęła się w niedzielę o godzinie 7.00 II tura wyborów lokalnych, pierwszych od czasu ogłoszenia niepodległości w lutym ubiegłego roku, organizowanych samodzielnie przez kosowskie władze. Wybory odbywają się w 21 miejscowościach na 36 - tam, gdzie żaden z kandydatów nie zdobył w I turze 15 listopada ponad 50 procent głosów.
Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 19.00. Pierwsze rezultaty oczekiwane są za tydzień. Uprawnionych do głosowania jest ponad milion osób.
Główne siły polityczne liczące się w wyborach to Demokratyczna Partia Kosowa (PDK) premiera Hashima Thaciego i Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) prezydenta Fatmira Sejdiu. PDK zdobyła w I turze pięć stanowisk burmistrzów, a LDK - dwa, w tym urząd burmistrza stolicy, Prisztiny. PDK startuje w II turze w 16 miejscowościach, a LDK w 12.
Frekwencja wyborcza w I turze wyniosła około 45 procent. Stanowiska trzech burmistrzów w serbskich enklawach w środkowym Kosowie zdobyli w niej Serbowie. Z kolei na północy Kosowa Serbowie, którzy stanowią zwartą większość, zbojkotowali wybory.
Podobnie jak podczas I tury w Kosowie wzmocniono środki bezpieczeństwa, mobilizując około czterech tysięcy policjantów. Przebieg II tury nadzorują setki obserwatorów - zarówno miejscowych, jak i międzynarodowych. Obserwatorzy międzynarodowi uznali I turę wyborów lokalnych za przeprowadzoną prawidłowo.
Dotychczas niepodległość Kosowa uznały 63 kraje, w tym większość państw Unii Europejskiej i Polska. Serbia zapowiedziała, że będzie blokowała dalsze poparcie dla niezależności Prisztiny i może w tym liczyć na wsparcie Rosji.
Kosowo to jedno z najbiedniejszych państw Europy. Ponad połowa z dwóch milionów mieszkańców jest bez pracy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.