Caritas diecezji jerozolimskiej podała informacje o swej pomocy dla ludności Gazy, której sytuacja znacznie się pogorszyła po izraelskiej ofensywie w styczniu 2009 r. i szczelnej blokadzie całej strefy.
Organizacja charytatywna łacińskiego patriarchatu Jerozolimy zebrała w tym celu sumę wartości blisko półtora mln euro. Pomoc dotarła do ponad 10 tys. rodzin. Wojsko Izraela dopuszcza do Gazy jedynie niektóre produkty lecznicze i bardzo niewiele innych. Caritas dostarcza tam przede wszystkim żywność oraz lekarstwa i taki sprzęt medyczny, jak protezy czy wózki inwalidzkie.
Sytuacja w strefie Gazy jest dziś najtragiczniejsza, ale również w innych częściach Ziemi Świętej Kościołowi nie jest łatwo. W samej Jerozolimie doszło w nocy z 14 na 15 grudnia do przykrego incydentu. Na ścianach franciszkańskiego kościoła przy Wieczerniku pojawiły się hebrajskie i angielskie napisy „Zabiliśmy Jezusa” oraz „Precz z chrześcijanami”, opatrzone gwiazdą Dawida. Podobne antychrześcijańskie hasła wypisano kilka dni wcześniej po hebrajsku na ścianach benedyktyńskiego kościoła Zaśnięcia Matki Bożej, również w pobliżu Wieczernika.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.