Od piątku 23 czerwca pasjonaci sztuki będą mogli podziwiać nową wystawę Muzeum Narodowego w Krakowie pt. "#dziedzictwo", która szczególnie zwraca uwagę na polską tożsamość.
Odzwierciedlać ją ma ponad 600 obiektów, które od lat kształtują życie Polaków. Wśród nich są obrazy, fotografie, stroje, tkaniny, dzieła literackie i wiele innych.
- Bazujemy na kontraście. Pierwsza część wystawy ma w pewien sposób przytłoczyć widza ogromem zabytków. Drugą z kolei stanowi około 30 obiektów kluczowych ze względów historycznych lub dokumentalnych. Tutaj tkwi przyczynek do dyskusji, czym tak naprawdę jest dziedzictwo i jak powinno być kreowane - wyjaśnia Piotr Michura z ASP w Krakowie. Wystawa obejmuje bowiem dwa piętra gmachu muzeum.
Co ciekawe, obiekty tworzące ekspozycję w pierwszej części nie są podpisane, a zwiedzający otrzymują przewodnik z ich opisem. Wędrując przez kolejne epoki można zobaczyć m.in. denar Bolesława Chrobrego, jako najwcześniejsze świadectwo używania nazwy "Polska", siodło i rząd koński po Stefanie Czarneckim czy dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".
Wszystkie eksponaty należą do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i - zdaniem twórców wystawy - w szczególny sposób definiują polską kulturę. - Ta kolekcja jest pewnym zwierciadłem, które odbija historię polskiego dziedzictwa, zwierciadłem, w którym odbijamy się my sami i skarbem polskości, który dziś możemy odkrywać - wyjaśniał tuż przed wernisażem Andrzej Szczerski, kurator wystawy.
Pomóc w tym ma podział dzieł na 4 kategorie - "geografia", "język", "obywatele" i "obyczaj". Nie brak tam również odniesień do najnowszej historii. Niewątpliwie znana wielu Polakom meblościanka przeniesie zwiedzających w czasy PRL. Z kolei zdjęcia zrobione przez zwiedzających stworzą multimedialną instalację, obrazującą współczesny "Polaków portret własny".
Na konieczność aktualizacji wydarzeń historycznych wskazuje również tytuł wystawy, w którym wykorzystano znak "hasztag", używany w mediach społecznościowych. Zdaniem A. Szczerskiego ma on otwierać ludzi na dyskusję o polskim dziedzictwie.
Dopełnieniem wystawy jest część edukacyjna, czyli instalacja złożona z 30 obracanych kostek, na których widnieje 120 ikon polskiej kultury. Każdy może, odpowiednio obracając sześciany, stworzyć własną, obrazkową prezentację polskiego dziedzictwa.
Wystawa jest częścią programu towarzyszącego 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kultury w Krakowie. Chętni mogą ją zwiedzać do 7 stycznia 2018 roku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.