Kościół na świecie - minął rok

Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele w na świecie

STYCZEŃ

Ziemia Święta/Strefa Gazy. O zawieszenie broni, natychmiastowe położenie kresu wszelkiej przemocy w Strefie Gazy i umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej - zaapelowali przedstawiciele biskupów Ameryki Płn. i Europy przebywający w dniach 9-15 stycznia w Ziemi Świętej. W Betlejem odbyło się doroczne spotkanie Komitetu Koordynacyjnego episkopatów Europy i Ameryki Północnej ds. Ziemi Świętej, który wspiera tamtejszy Kościół. Przemoc w tym regionie potępili Benedykt XVI, Światowa Rada Kościołów, i wiele innych światowych organizacji chrześcijańskich. W dniach 27 grudnia 2008 – 18 stycznia 2009 r. izraelska armia przeprowadziła w Strefie Gazy militarną operację pod kryptonimem „Płynny Ołów” przeciwko radykalnemu ugrupowaniu palestyńskiemu Hamas. W jej wyniku zginęło 1300 Palestyńczyków i 13 Izraelczyków. Po 22 dniach walk Izrael zgodził się na wprowadzenie zawieszenia broni i wycofał swoje wojska ze Strefy.

Meksyk. Pod hasłem „Rodzina szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich” w Mieście Meksyk odbyło się od 14 do 18 stycznia br. VI Światowe Spotkanie Rodzin. Wzięło w nim udział 10 tys. osób z 98 krajów, w tym 19 kardynałów i 200 biskupów. – Rodzina jest w sercu papieża – podkreślił papież w przesłaniu do uczestników i zapewnił o swojej modlitwie w intencji wszystkich rodzin na całym świecie, zawierzając je zarazem Matce Bożej z Guadalupe, aby „kroczyły drogą świętości”. Benedykt XVI zaznaczył, że „rodzina jest niezastąpionym fundamentem społeczeństwa i dobrem dla dzieci, godnych postrzegać życie jako owoc miłości i całkowitego oddania ze strony rodziców”. Benedykta XVI w stolicy Meksyku reprezentował legat papieski kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, który w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe przewodniczył modlitwie różańcowej i Mszy św. na zakończenie spotkania. Ojciec Święty ogłosił, że VII Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Mediolanie (Włochy) w 2012 r. W ramach Spotkania Rodzin odbyło się Sympozjum Teologiczno-Duszpasterskie, którego prace przebiegały w trzech kierunkach: „Stosunki i wartości rodzinne”, „Rodzina a seksualność” oraz „Wychowawcze powołanie rodziny”. Inicjatorem międzynarodowych zlotów rodzinnych był Jan Paweł II.

LUTY

Włochy/Niemcy. Polemika wokół biskupa negacjonisty Richarda Williamsona toczyła się przez cały miesiąc. Dyskusja wybuchła, gdy po zdjęciu przez Benedykta XVI ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów 24 stycznia, okazało się, że jeden z nich - Williamson, zaprzecza istnieniu komór gazowych w hitlerowskich obozach zagłady w czasie II wojny światowej oraz zaniża liczbę ofiar Holokaustu. Najostrzej krytykowały biskupa lefebrystę oraz papieża za zdjęcie ekskomuniki środowiska żydowskie. W odpowiedzi na nią Watykan przypomniał, że Benedykt XVI zawsze z wielkim szacunkiem odnosił się do narodu żydowskiego, a wypowiedź biskupa lefebrysty miała charakter ściśle prywatny. Przypomniano wypowiedzi Ojca Świętego odnośnie do relacji z judaizmem a także spotkania Benedykta XVI ze wspólnotą żydowską w Kolonii (2005 r.), podczas wizyty w b. hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau oraz pielgrzymek do Stanów Zjednoczonych i Francji. „Wypowiedź bp Williamsona została przyjęta przez Benedykta XVI niezwykle boleśnie, ponieważ nikt się jej nie spodziewał” - oświadczył kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu. Wypowiedź dla telewizji szwedzkiej, w której bp Williamson neguje Zagładę miała miejsce w listopadzie 2008 r. Jego słowa potępił i przeprosił za nie papieża i „wszystkich ludzi dobrej woli” przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bp Bernard Fellay.

Węgry. W Esztergom w dniach 19-22 lutego odbyło się doroczne spotkanie Komisji Wspólnej Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) oraz Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Przedmiotem obrad było: upowszechnienie Pisma św., ochrona środowiska naturalnego oraz problemy migracji i pokoju. CCEE i KEK wezwały chrześcijan Europy do pogłębionej refleksji nad dziełem stworzenia w miesiącu poprzedzającym liturgiczne uroczystości św. Franciszka z Asyżu. Wskazały na konieczność wiązania troski o środowisko z problemem sprawiedliwości w świecie. „Jako Europejczycy powinniśmy poczuwać się do solidarności z najuboższymi mieszańcami globu, będącymi ofiarami naszego nieodpowiedzialnego podejścia do dzieła stworzenia” – napisano w komunikacie.

MARZEC

Kamerun/Angola. W dniach 17- 23 marca Benedykt XVI odbył pierwszą w czasie swego pontyfikatu pielgrzymkę do Afryki. W ciągu siedmiu dni odwiedził Kamerun (17-20 marca) i Angolę (20 –23 Marca). Papież przyjmowany z gorącą, afrykańską gościnnością przebywał w dwóch miastach: Jaunde i Luandzie. Choć była to podróż do dwóch państw to Benedykt XVI, jak sam przyznał, chciał dzięki niej „symbolicznie objąć sercem cały kontynent”. Podczas podróży Ojciec Święty dotknął więc wszystkich „otwartych ran” Czarnego Lądu: głodu, epidemii AIDS, korupcji, nadużywania władzy, regionalnych konfliktów, bezdomnych, sierot i wdów, ludzi okrutnie prześladowanych, handlu ludźmi i wielu innych problemów. Papież dodawał Afrykańczykom zachęty apelując w Jaunde: „Afryka powołana jest do nadziei poprzez was i w was! Z Jezusem Chrystusem, który stąpał po afrykańskiej ziemi, Afryka może stać się kontynentem nadziei!” Papieskiej pielgrzymce towarzyszyły słowa: „Pojednanie, sprawiedliwość i pokój”, jakie zawierał temat II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki, który w październiku tego roku obradował w Rzymie. W Kamerunie Papież uroczyście wręczył biskupom „Instrumentum laboris” – dokument roboczy, będący podstawą dyskusji uczestników synodu.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
wiecej »