Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele w na świecie
Włochy: Postać i dokonania Pawła VI przypomniał 8 listopada Benedykt XVI podczas swej jednodniowej podróży do północnowłoskiej Brescii, związanej z dzieciństwem i wczesną młodością Giovanniego Battisty Montiniego. Podczas Mszy św., którą odprawił przed południem na Placu Pawła VI, papież modlił się o to, „aby Kościół był świetlanym znakiem nadziei dla ludzkości trzeciego tysiąclecia”.
Niemcy. Niemieccy i polscy biskupi wspólnie modlili się 8 listopada w berlińskiej katedrze św. Jadwigi w 20. w Berlinie rocznicę zburzenia muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec. Arcybiskup Berlina, kard. Georg Sterzinsky podkreślił wielki wkład papieża Jana Pawła II w pokojową rewolucję, jaka się dokonała w 1989 roku. „Słowa `otwórzcie drzwi Chrystusowi` wypowiedziane przez papieża w dniu rozpoczęcia pontyfikatu w 1978 roku , okazały się tak obfite w skutki, że nikt się tego nie spodziewał” - stwierdził arcybiskup Berlina. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli również nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Jean-Claude Perisset oraz biskup-senior zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski.
GRUDZIEŃ
Belgia. 1 grudnia wszedł w życie w krajach Unii Europejskiej Traktat Lizboński. Z punktu widzenia COMECE ważne jest to jaką treścią zostaną wypełnione zapisy dokumentu, przede wszystkim tego, co odnosi się do etyki – skomentował ks. Piotr Mazurkiewicz. Sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE podkreślił, że równie ważne jest to, jakie osoby będą nadawały ton polityce europejskiej, ludzie zasiadający w Komisji Europejskiej czy Parlamencie Europejskim. Przypomniał, że o artykule 17. Traktatu Lizbońskiego. „W nim to Kościoły po raz pierwszy zostały wymienione. Ważne jest to, co z tego paragrafu wynika. Istotne jest, że UE nie będzie dążyć do harmonizacji relacji państwo Kościół w państwach członkowskich – powiedział sekretarz COMECE.
Irak. Co najmniej 40 osób odniosło rany w dwóch zamachach na kościoły chrześcijańskie do jakich doszło 15 grudnia w Mosulu, na północy Iraku. Jedna z bomb wybuchła w pobliżu katolickiego kościoła obrządku syryjskiego pw. Zwiastowania Pańskiego, w północnej części miasta. Natomiast w centrum miasta doszło do eksplozji samochodu-pułapki przed kościołem syryjsko-ortodoksyjnym oraz szkołą chrześcijańską w centrum miasta. Wśród co najmniej 40 ofiar byli także uczniowie. Wcześniej, 12 grudnia w mieście tym zastrzelono dwóch chrześcijan. Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Kirkuku, Louisa Sako zamachy i zabójstwa chrześcijan są częścią „czystek etnicznych”, prowadzonych przez fundamentalistów islamskich w stosunku do chrześcijan irackich.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.