Przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodnili podczas telekonferencji w poniedziałek podjęcie natychmiastowych działań polityczno-dyplomatycznych w celu realizacji porozumień mińskich - poinformowała zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer.
Z komunikatu opublikowanego wieczorem na stronie internetowej biura prasowego rządu w Berlinie wynika, że czterej przywódcy wezwali do natychmiastowego zaprzestania naruszania zawieszenia broni i uznali, że rozejm z 21 czerwca musi być bezwzględnie przestrzegany.
"Czwórka normandzka" uznała za priorytet wycofanie ciężkiej broni ze strefy przyfrontowej oraz rozdzielenie wojsk zgodnie z ustaleniami z Mińska. Podstawą do dyskusji była lista newralgicznych miejsc przygotowana przez Niemcy i Francję - czytamy w komunikacie.
Uczestnicy telekonferencji zgodzili się, że obserwatorzy OBWE muszą mieć dostęp do wszystkich części Donbasu, włącznie z niekontrolowanymi obecnie odcinkami ukraińsko-rosyjskiej granicy. Należy ponadto zagwarantować obserwatorom bezpieczeństwo - ustalono.
Prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zachęcali obie strony konfliktu na kontynuowania wymiany jeńców. Uzgodniono ponadto, że strony podejmą kroki w kierunku przywrócenia kontaktów ekonomicznych.
W wydanym wcześniej komunikacie Kremla napisano, że czterej przywódcy przedyskutowali "poważne zakłócenia w realizacji porozumień mińskich", i uzgodnili kontynuowanie kontaktów.
W trakcie telekonferencji "(prezydent Rosji) Władimir Putin dokładnie i szczegółowo przedstawił rosyjskie podejście we wszystkich kluczowych postanowieniach porozumień (mińskich)" - poinformowano w oświadczeniu służb prasowych.
Kreml przekazał, że szefowie specjalnej misji OBWE na wschodzie Ukrainy, Ertugrul Apakan i Alexander Hug, przedstawili przywódcom raport na temat stanu zapewnienia rozejmu na linii rozgraniczenia walczących w Donbasie stron. Raport dotyczył również "innych aspektów działalności obserwatorów OBWE".
"Uzgodniono dalsze kontakty, w tym na najwyższym szczeblu" - poinformowały służby prasowe rosyjskiego prezydenta.
W poniedziałkowej telekonferencji w tzw. formacie normandzkim uczestniczyli wraz z Putinem: kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz prezydent Francji Emmanuel Macron, który po raz pierwszy zastąpił w rozmowach w tym formacie poprzedniego prezydenta Francois Hollande'a.
Na początku lipca Macron rozmawiał z Putinem i Merkel o konflikcie w Donbasie, gdy cała trójka przywódców brała udział w szczycie G20 w Hamburgu.
Francja, Niemcy, Rosja i Ukraina tworzą tzw. czwórkę normandzką, istniejącą od czerwca 2014 roku. Cztery kraje zabiegają o pokojowe rozwiązanie konfliktu w Donbasie wywołanego wsparciem Moskwy dla prorosyjskich separatystów. Dzięki dyplomatycznym zabiegom w lutym 2015 roku podpisano porozumienie mińskie zawierające plan rozwiązania kryzysu. Ustalenia z Mińska nie są jednak realizowane. W konflikcie zginęło dotychczas 10 tys. osób.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.