Radosław Sikorski na prezydenta? Takie sugestie padały w restauracji "Sowa i Przyjaciele"

O udziale Jana Kulczyka w rozwiązywaniu problemów PKN Orlen na Litwie rozmawiali w 2014 r. ówczesny szef Orlenu Jacek Krawiec z ówczesnym szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Ówczesny prezes Orlenu sugerował też ówczesnemu szefowi MSZ startowanie na urząd prezydenta - wynika z opublikowanych w niedzielę przez TVP Info nieznanych dotychczas nagrań z restauracji "Sowa i Przyjaciele".

Jak napisał portal tvp.info, b. szef Orlenu i b. minister spraw zagranicznych rozmawiali o PKN Orlen i pozycji, jaką ma firma na rynku.

"A Litwinom się nie daj" - mówił Sikorski do Krawca.

Portal przypomina: "Orlen kupił na Litwie rafinerię Możejki, jednak tamtejsza kolej Lietuvos Geleżinkeliai (LG) wprowadziła wobec polskiej firmy drakońskie stawki taryfowe. Orlen Lietuva latami płacił za transport więcej niż konkurenci z innych krajów. A w 2008 r. zdemontowano 19 km torów w kierunku łotewskiego miasta Renge, przez co spółka była zmuszona do transportu swych produktów dłuższą, liczącą 150 km drogą kolejową".

"Nie dam się. To ch..e są. Ja pogadam z tym Kulczykiem, żeby nawet jakiegoś tam bąka puścił, bo to nie zaszkodzi" - odpowiedział Krawiec. "I dwa, zbudować swoją frakcję w parlamencie, swoją wiesz, grupę" - podpowiedział Sikorski.

Jak pisze portal, szef Orlenu liczył, że polityk PO mu pomoże. "A to mi musisz pomóc, bo to jest wiesz Nie moje to jest podwórko" - zwraca się do Sikorskiego. "A to bardzo chętnie, bardzo chętnie. Twoja forsa, moje wpływy polityczne i odjazd" - powiedział Sikorski. "To jedziemy" - mówi Krawiec.

Według TVP Info, rozmówcy umawiają się, że zniszczą innego polityka - na nagraniu nie słychać dobrze nazwiska, ale zdaniem portalu prawdopodobnie chodzi o Konrada Niklewicza, ówczesnego wiceministra rozwoju regionalnego. "A tego N(...) to chyba by trzeba jakoś skasować" - mówi Sikorski. "Myślę, że tak, bo jest mega wrogi" - przytakuje Krawiec.

Orlen Lietuva w grudniu 2014 r. złożyła w sądzie arbitrażowym w Wilnie wniosek o wszczęcie postępowania przeciw LG. Spór zakończył się dopiero w 2017 r. podpisaniem umowy partnerskiej - przypomina TVP Info.

Radosław Sikorski i Jacek Krawiec rozmawiali też o możliwości startu ówczesnego szefa MSZ w wyborach prezydenckich. TVP Info przytoczyła fragment nagrania:

Jacek Krawiec: Wiesz, ty musisz jeszcze k...a jakieś cele osiągnąć, a nie tam...

Radosław Sikorski: Ta... ta...

Jacek Krawiec: Zostać...

Radosław Sikorski: Stary, dostanę kopa w d..ę i oskarżenia tych skur...ynów.

Jacek Krawiec: Kiedy się kończy kadencja Parlamentu Europejskiego, za cztery lata? 2014-2018? No... akurat k...a, zrobisz Ashton i wrócisz na prezydenta.

Radosław Sikorski: A Donald?

Jacek Krawiec: Donaldowi się coś się wymyśli. (śmiech)

Radosław Sikorski: Chcesz mnie zniszczyć...

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDIA, PAP, PARTIE

 • ośmiorniczka
  07.08.2017 11:30
  Radosław Sikorski chciał wejścia do polskiej rafinerii Igora Sieczyna - człowieka Putina i FSB. NOWE NAGRANIA
  W pewnym momencie Jacek Krawiec mówi, że jest jeden kupiec na Możejki. Ma nim być Igor Sieczyn, który już jako wicepremier Rosji miał zakusy na kupno rafinerii. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę spółka Igora Sieczyna, Rosnieft, została objęta amerykańskimi sankcjami.

  Sieczyn jest w putinowskim systemie politycznym jednym z rozgrywających, nieformalnym liderem frakcji „siłowików” - przedstawicieli dawnej i obecnej bezpieki, wojskowych i sektora zbrojeniowego. Frakcja ta, jak się uważa, odpowiada za agresywną ekspansję zagraniczną Rosji.
  https://www.tvp.info/33511137/radoslaw-sikorski-chcial-wejscia-do-polskiej-rafinerii-igora-sieczyna-czlowieka-putina-i-fsb-nowe-nagrania
 • Gość
  07.08.2017 16:32
  najważniejsza jest Pierwsza Dama. Z Sikorskim jako prezydentem mielibyśmy właściwą Dame
 • Gość
  08.08.2017 11:39
  A jak było naprawdę? Radosław Sikorski poinformował, że nigdy nie odwiedził restauracji Sowa i przyjaciele. Były szef MSZ napisał na Twitterze o "patałachach z TVPiS", którym nie chciało się zweryfikować otrzymanej informacji. "Zlecenie partyjne było pilne" - napisał Sikorski.
 • JAWA25
  19.08.2017 11:44
  istnieje jakiś ważny powód by przytaczać tu co ktoś gdzieś mówił?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  wiecej »