Radosław Sikorski na prezydenta? Takie sugestie padały w restauracji "Sowa i Przyjaciele"

O udziale Jana Kulczyka w rozwiązywaniu problemów PKN Orlen na Litwie rozmawiali w 2014 r. ówczesny szef Orlenu Jacek Krawiec z ówczesnym szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Ówczesny prezes Orlenu sugerował też ówczesnemu szefowi MSZ startowanie na urząd prezydenta - wynika z opublikowanych w niedzielę przez TVP Info nieznanych dotychczas nagrań z restauracji "Sowa i Przyjaciele".

Jak napisał portal tvp.info, b. szef Orlenu i b. minister spraw zagranicznych rozmawiali o PKN Orlen i pozycji, jaką ma firma na rynku.

"A Litwinom się nie daj" - mówił Sikorski do Krawca.

Portal przypomina: "Orlen kupił na Litwie rafinerię Możejki, jednak tamtejsza kolej Lietuvos Geleżinkeliai (LG) wprowadziła wobec polskiej firmy drakońskie stawki taryfowe. Orlen Lietuva latami płacił za transport więcej niż konkurenci z innych krajów. A w 2008 r. zdemontowano 19 km torów w kierunku łotewskiego miasta Renge, przez co spółka była zmuszona do transportu swych produktów dłuższą, liczącą 150 km drogą kolejową".

"Nie dam się. To ch..e są. Ja pogadam z tym Kulczykiem, żeby nawet jakiegoś tam bąka puścił, bo to nie zaszkodzi" - odpowiedział Krawiec. "I dwa, zbudować swoją frakcję w parlamencie, swoją wiesz, grupę" - podpowiedział Sikorski.

Jak pisze portal, szef Orlenu liczył, że polityk PO mu pomoże. "A to mi musisz pomóc, bo to jest wiesz Nie moje to jest podwórko" - zwraca się do Sikorskiego. "A to bardzo chętnie, bardzo chętnie. Twoja forsa, moje wpływy polityczne i odjazd" - powiedział Sikorski. "To jedziemy" - mówi Krawiec.

Według TVP Info, rozmówcy umawiają się, że zniszczą innego polityka - na nagraniu nie słychać dobrze nazwiska, ale zdaniem portalu prawdopodobnie chodzi o Konrada Niklewicza, ówczesnego wiceministra rozwoju regionalnego. "A tego N(...) to chyba by trzeba jakoś skasować" - mówi Sikorski. "Myślę, że tak, bo jest mega wrogi" - przytakuje Krawiec.

Orlen Lietuva w grudniu 2014 r. złożyła w sądzie arbitrażowym w Wilnie wniosek o wszczęcie postępowania przeciw LG. Spór zakończył się dopiero w 2017 r. podpisaniem umowy partnerskiej - przypomina TVP Info.

Radosław Sikorski i Jacek Krawiec rozmawiali też o możliwości startu ówczesnego szefa MSZ w wyborach prezydenckich. TVP Info przytoczyła fragment nagrania:

Jacek Krawiec: Wiesz, ty musisz jeszcze k...a jakieś cele osiągnąć, a nie tam...

Radosław Sikorski: Ta... ta...

Jacek Krawiec: Zostać...

Radosław Sikorski: Stary, dostanę kopa w d..ę i oskarżenia tych skur...ynów.

Jacek Krawiec: Kiedy się kończy kadencja Parlamentu Europejskiego, za cztery lata? 2014-2018? No... akurat k...a, zrobisz Ashton i wrócisz na prezydenta.

Radosław Sikorski: A Donald?

Jacek Krawiec: Donaldowi się coś się wymyśli. (śmiech)

Radosław Sikorski: Chcesz mnie zniszczyć...

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDIA, PAP, PARTIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »