Dwa i pół tysiąca dzieci wzięło udział w XII spotkaniu kolędników misyjnych w Tarnowie. Było to podsumowanie ostatniej akcji kolędniczej. Do parafii pw. bł. Karoliny w sobotę 9 stycznia, przyjechały dzieci z całej diecezji tarnowskiej. Były przebrane m.in. za mieszkańców Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Wiesława Lechowicza. Podziękował on dzieciom i opiekunom za trud kolędowania. W homilii mówił, że Bóg jest miłością i jest obecny w ludziach potrzebujących, a są nimi dzieci z krajów misyjnych, które żyją w trudnych warunkach.
Uczestnicy spotkania obejrzeli krótki film o realizacji projektów kolędniczych oraz wzięli udział w konkursie na najładniejsze stroje.
Mali kolędnicy przyznają, że ludzie przyjmowali ich życzliwie i byli hojni. Dzieci dużo dowiedziały się o życiu swoich rówieśników w innych krajach. „Mimo mrozu, dominowała chęć pomocy” mówią dzieci z parafii Wielogłowy.
Dziś jeszcze za wcześnie na podsumowanie tegorocznej akcji. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na 20 projektów. O pomoc proszą tarnowscy misjonarze pracujący w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Brazylii. Są projekty sióstr misjonarek z Zambii oraz projekt papieski dla Pakistanu w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Dyrekcja szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej prosi o 30 tys. euro na budowę oddziału pediatrii. Po 10 miesiącach pracy od ponownego otwarcia szpitala okazuje się, że 20 łóżek, jakimi obecnie dysponuje szpital to wciąż za mało. Prawie połowa pacjentów hospitalizowanych to dzieci, które jak do tej pory, leżą w salach z dorosłymi. „Wydaje się więc koniecznym wybudowanie pawilonu ściśle pediatrycznego z podziałem na sale dla dzieci chorych oraz dzieci niedożywionych, które powinny być regularnie karmione odpowiednio przygotowanym mlekiem choć przez kilka pierwszych tygodni terapii” - mówi Elżbieta Wryk dyrektor szpitala w Bagandou.
Za dodatkowe 6 tys. euro może zostać odbudowany i wyposażony ośrodek zdrowia w Bakota na terenie parafii Bagandou. Projekt ma zapewnić cement i blachę, drobny sprzęt medyczny oraz środki opatrunkowe. Miejscowa ludność ma przygotować piasek i kamienie, wypaloną cegłę oraz włączyć się w roboty budowlane.
Dyrekcja szpitala w Bagandou złożyła także trzeci projekt. Jest on związany z leczeniem dzieci z ciężkim niedożywieniem. Opracowana 10-tygodniowa dieta dla dzieci niedożywionych jest jednocześnie sposobem ich leczenia. Polega ona na podawaniu leków oraz odpowiednio przygotowanego mleka, a następnie na stopniowym ubogacaniu diety w inne produkty. Koszt terapii dla jednego dziecka wynosi 100 euro. Według możliwości szpitala można objąć taką terapią ok. 10 dzieci miesięcznie.
Ponadto inne projekty dotyczą budowy studni głębinowych, ośrodków katechetyczno- duszpasterskich, opłacenia nauki dla dzieci i ich dożywiania.
W poprzedniej kolędzie misyjnej wzięło udział ponad 16 tys. dzieci z 367 parafii. „Mali misjonarze” odwiedzili 130 tys. rodzin. Dzieciom i młodzieży udało się zebrać ponad 1 milion 64 tys. zł. To najwyższa suma w skali całego kraju.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.