Wakacje? Głównie z internetu... jeśli w ogóle

63 proc. Polaków, którzy dokonali zakupu w placówce touroperatora, wykorzystało internet jako źródło informacji przy zakupie wycieczki - stwierdza TNS OBOP. Jednocześnie 63 proc., czyli niemal dwóch trzecich Polaków nie stać, by raz w roku pojechać przynajmniej na tydzień urlopu poza miejsce zamieszkania - wynika z najnowszych, opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu.

"Zbadaliśmy grupę klientów, którzy dokonali zakupu w placówce touroperatora - informuje w poniedziałek Jerzy Warchałowski z Google Poland, dla którego TNS OBOP zrealizował badania. Choć wielu Polaków wciąż woli bezpośrednią rozmowę ze sprzedawcą i finalizuje swoje zakupy właśnie w biurze podróży, to internet okazał się także dla nich miejscem pierwszego kontaktu i podstawowym źródłem pozyskiwania informacji" - dodał.

Osoby korzystające z internetu najbardziej cenią sobie szybkość zdobywania informacji (56 proc. wskazań) oraz wygodny sposób ich poszukiwania (47 proc.). Narzekają jednak na to, że internet nie daje pewności, czy dana oferta jest nadal aktualna

"Klienci, którzy poszukując informacji nie korzystają z internetu, cenią sobie przede wszystkim możliwość rozmowy bezpośrednio ze sprzedawcą biura podróży - (uznało tak 79 proc. osób) oraz pewność, że oferta jest aktualna (uznało tak 41 proc. respondentów)" - powiedział Mateusz Galica z TNS OBOP podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami. Wadą biur podróży - w ocenie badanych - jest ograniczona liczba ofert wyjazdowych, a także określone godziny otwarcia placówek.

Jak powiedział Galica, 47 proc. badanych spędziło najwyżej miesiąc na poszukiwaniach najlepszej oferty, zanim ją kupiło. 30 proc. potrzebowało na to od 30 do 90 dni.

"Aż co piąta osoba, która kupiła wycieczkę w ofercie last minute, czyli na mniej niż miesiąc do czasu podróży, planowała wyjazd co najmniej 3 miesiące wcześniej" - powiedział Galica.

Badanie przeprowadzono jesienią 2009 roku na próbie ponad 1 tys. osób w wieku powyżej 18 lat, które dokonały zakupu w dwóch biurach podróży w okresie od maja do września ub.roku.

Równocześnie 63 proc., czyli niemal dwóch trzecich Polaków nie stać, by raz w roku pojechać przynajmniej na tydzień urlopu poza miejsce zamieszkania - wynika z najnowszych, opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu o biedzie w Unii Europejskiej.

Z tych danych za rok 2008 wynika, że 20 proc. Polaków nie może sobie pozwolić na to, by wystarczająco ogrzać mieszkanie, 21 proc. - by przynajmniej raz na dwa dni jeść mięso, drób, rybę albo ich wegetariański, pełnowartościowy zamiennik, a 17 proc. nie stać na samochód. Po analizie tych wskaźników Eurostat policzył, że odsetek osób dotkniętych "materialnym niedostatkiem" wynosi w Polsce 32 proc., czyli należy do najwyższych w Europie. Oznacza to, że niemal co trzeci Polak pozbawiony jest, wbrew własnej woli, co najmniej trzech z dziewięciu dóbr materialnych różnych kategorii, które są wyznacznikiem poziomu życia.

Średnia w UE to 17 proc., natomiast w Bułgarii ten wskaźnik wynosi 51 proc., w Rumunii - 50 proc., na Węgrzech 37 proc., na Łotwie 35 proc. Najmniej osób, których nie stać na różnego rodzaju dobra, jest w Luksemburgu (4 proc.) oraz Holandii i Szwecji (5 proc.).

Od materialnego niedostatku Eurostat odróżnia biedę, która jest pojęciem względnym i zagraża osobom osiągającym przychody poniżej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju. KE tłumaczy, że środki poniżej takiego progu ubóstwa uniemożliwiają pełne uczestnictwo w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym - stąd mowa o tzw. wykluczeniu, które jest pojęciem szerszym niż bieda. W UE wskaźnik ten utrzymuje się na stabilnym poziomie 17 proc., natomiast w Polsce spadł z 19 do 17 proc. Dane potwierdzają, że najbardziej zagrożone i objęte biedą są dzieci (22 proc. w Polsce i 20 proc. w UE).

Najwięcej tak rozumianej biedy jest na Łotwie (26 proc.), w Rumunii (23 proc.) i w Bułgarii (21 proc.), podczas gdy najmniej w Czechach (9 proc.), Holandii i na Słowacji (11 proc.), przy czym trzeba pamiętać, że próg ubóstwa różni się znacząco w poszczególnych krajach.

Eurostat opublikował te dane z okazji inauguracji Europejskiego Roku Walki z Biedą i Wykluczeniem Społecznym pod auspicjami Komisji Europejskiej i hiszpańskiego przewodnictwa w UE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
15°C Sobota
noc
13°C Sobota
rano
16°C Sobota
dzień
16°C Sobota
wieczór
wiecej »