Premier wręczył nagrody naukowcom

44 naukowców i 5 zespołów naukowych odebrało Nagrody Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną i za rozprawy doktorskie i habilitacyjne. Specjalne wyróżnienie otrzymali Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek, którzy w Górach Świętokrzyskich odkryli odciski stóp najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych. Uroczystość odbyła się w środę w Warszawie.

Nagrody premiera zostały ustanowione - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku.

Jak powiedział podczas uroczystości premier Donald Tusk, skok cywilizacyjny kraju nie będzie możliwy bez nakładu intelektualnego. "Jestem przekonany, że talenty, kreatywność i determinacja młodych ludzi są czymś bezcennym" - powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że do zadań rządu należy zapewnienie wzrostu nakładów na naukę. "Niezależnie od sytuacji budżetu Polski nie stać na niełożenie środków finansowych na ten cel" - dodał.

Za wybitny dorobek naukowy nagrodzono prof. Stanisława Czekalskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Jana Górskiego z Akademii Medycznej w Białymstoku, prof. Jana Strelaua z Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, prof. Jerzego Ważnego z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu.

Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymali: dr hab. Zbigniew Błocki z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; prof. Tomasz Jasiński z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; prof. Jan Szopa-Skórkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyróżnienie otrzymali również Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego, którzy w Górach Świętokrzyskich odkryli ślady stóp tzw. tetrapoda - najstarszego czworonoga, który wyszedł na ląd. Rezultaty ich pracy opublikowano w prestiżowym czasopiśmie "Nature".

Grzegorz Niedźwiedzki przyznał, że ich odkrycie wywołało wiele zarówno pozytywnych, jak i krytycznych opinii. Wyjaśnił jednak, że są one równie cenne, bo w świecie naukowym wszystko powinno podlegać dyskusji.

"Podczas pracy naukowej wydeptaliśmy wiele ścieżek, ale nie sądziliśmy, że zaprowadzą nas one do publikacji w +Nature+, a także do tak zaszczytnego miejsca jak to" - powiedział Piotr Szrek podczas uroczystości w Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Laury za wybitne krajowe osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymało 5 zespołów naukowych. Do nagrodzonych w tej kategorii należą m.in.: zespół pod kierownictwem dr. Edwarda Roja z Instytutu Nawozów Sztucznych, zespół prof. Tadeusza Knycha z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i prof. Antoni Szumanowski z Politechniki Warszawskiej.

Przyznano również 9 nagród za rozprawy habilitacyjne i 27 za rozprawy doktorskie.

Przemawiający w imieniu wszystkich laureatów prof. Jan Strelau zauważył, że choć w społeczeństwie rozwija się świadomość o tym, że nauka stanowi jeden z podstawowych czynników wzrostu dobrobytu kraju, to o pozycji polskich uczelni i rodzimej nauki decyduje liczba publikacji naukowych w międzynarodowych czasopismach. "Według badań statystycznych w Polsce jeden nauczyciel akademicki w ciągu 5 lat swojej pracy badawczej publikuje zaledwie jedną pracę w międzynarodowym czasopiśmie" - podsumował.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
10°C Środa
noc
wiecej »