Śląskie: Do wieczora wszędzie będzie prąd

W piątek do wieczora wszyscy odbiorcy z północnej części woj. śląskiego, pozbawieni energii elektrycznej po ataku zimy, powinni już mieć prąd - zapowiadają służby energetyczne, które nieprzerwanie od dwóch tygodni usuwają skutki awarii.

W szczytowym momencie prądu nie miało znacznie powyżej 100 tys. gospodarstw i instytucji; potem ich liczba zmieniała się, bo w miejsce usuniętych awarii i naprawionych linii energetycznych zgłaszano nowe problemy. W piątek rano do podłączenia pozostało już tylko ok. 160 odbiorców.

W powiecie myszkowskim, gdzie brak prądu trwał najdłużej i dotknął największej liczby osób, do podłączenia pozostało jeszcze 60 odbiorców w gminie Niegowa. Jak powiedział PAP rzecznik częstochowskiego oddziału spółki Enion, Jacek Piersiak, w piątek wszyscy powinni mieć prąd - z sieci lub agragatu prądotwórczego. "W miejscowości Brzeziny zostanie podłączony duży agregat prądotwórczy, zainstalowany wcześniej przez wojsko w miejscowości Czatachowa, gdzie przywrócono już zasilanie. Będzie służył mieszkańcom Brzezin do momentu odbudowy infrastruktury, która na tym terenie będzie bardzo pracochłonna" - wyjaśnił Piersiak.

Inne miejscowości gminy Niegowa będą już miały prąd z sieci energetycznej.

Dotychczas usuwanie awarii i odbudowa infrastruktury pochłonęły na terenie częstochowskiego oddziału Enionu ok. 8 mln zł. Koszty jeszcze wzrosną, bo wkrótce energetycy zaczną naprawiać linie, które również zostały zniszczone, choć nie skutkowało to brakiem zasilania.

Na terenie będzińskiego oddziału Enionu - jak powiedział PAP jego rzecznik, Piotr Żydek - bez prądu pozostaje ok. 100 odbiorców w przysiółkach Karlin, Kiełkowice i Giebło w pobliżu Ogrodzieńca w powiecie zawierciańskim. Problemy są też w przysiółku Kolonia Dobra w gminie Pilica. Także tu zasilanie powinno był przywrócone w piątek po południu.

W woj. śląskim nie ma już utrudnień na kolei, bez zakłóceń pracuje też lotnisko w Pyrzowicach. Wszystkie główne trasy są przejezdne, mają czarną nawierzchnię.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
wiecej »