Kto pisze ustawy o SN i KRS?

Rzecznik prezydenta odpowiada.

Ustawy o SN i KRS piszą prezydenccy prawnicy w Kancelarii Prezydenta pod bezpośrednim nadzorem prezydenta - powiedział w czwartek rzecznik głowy państwa Krzysztof Łapiński. Przyznał, że prezydent Andrzej Duda poprosił o opinie kilku prawników, w tym prof. Michała Królikowskiego.

Prezydent 24 lipca poinformował, że nie podpisze ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Według mediów nad tymi projektami pracuje m.in. wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL prof. Michał Królikowski.

Odniósł się do tego w Polsat News rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak podkreślił, "profesor nie jest pracownikiem Kancelarii Prezydenta", ale prawdą jest, że został poproszony "o pewne opinie, o pewne stanowiska".

"(Królikowski-PAP) został poproszony jako prawnik, ekspert, żeby w kilku sprawach wyrazić swoje stanowisko" - powiedział Łapiński. Dodał, że "ustawy piszą prezydenccy prawnicy w Kancelarii Prezydenta pod bezpośrednim nadzorem pana prezydenta"

Łapiński dodał, że oprócz prof. Michała Królikowskiego, Kancelaria korzysta również z opinii jeszcze innych prawników z zewnątrz. Rzecznik nie chciał ujawniać ich personaliów. "To są inni prawnicy, których pan prezydent poprosił o ich opinie, bo to jest skomplikowana materia" - powiedział.

Rzecznik prezydenta zapowiedział, że kiedy projekty ustaw o KRS i SN będą gotowe, to "będą przedstawione opinii publicznej, także ministrowi sprawiedliwości".

Łapiński odniósł się też do czwartkowych słów premier Beaty Szydło, która w radiu RMF FM powiedziała, że przygotowywane przez prezydenta ustawy "powinny być skonsultowane z ministrem sprawiedliwości, bo to minister sprawiedliwości odpowiada w Polsce za wymiar sprawiedliwości". Rzecznik przyznał, że projekty "zanim zostaną uchwalone, na pewno będą skonsultowane".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  17°C Sobota
  dzień
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  13°C Niedziela
  rano
  wiecej »