Od tolerancji do spotkania

„Ubodzy stawiają nam pytania, są dla nas wyzwaniem, ale nade wszystko zapraszają do współpracy w szlachetnym dziele pokonywania ubóstwa” – czytamy w orędziu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Współpraca chrześcijan i wyznawców islamu na rzecz przezwyciężania ubóstwa jest hasłem przewodnim jubileuszowego - X Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Obchodzony 26 stycznia, po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Dzień Islamu nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Mięzyreligijnego „Chrześcijanie i muzułmanie – zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa”.

„Wzgląd na drugą osobę, współczucie i pomoc, które my jako bracia i siostry w człowieczeństwie możemy okazać biednym, aby pomóc im w określaniu swego miejsca w społeczeństwie, są żywymi dowodami miłości Najwyższego, ponieważ to właśnie człowieka jako takiego, Bóg każe nam kochać i pomagać mu niezależnie od jego przynależności” – czytamy w orędziu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Ogólnopolskie obchody X Dnia Islamu odbędą się, jak w poprzednim roku, w budynku dawnej kurii biskupiej diecezji warszawsko-praskiej przy ul. Floriańskiej w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się we wtorek 26 stycznia o godzinie 17.00. W programie zaplanowano m.in. czytanie nawiązujących do tematu X Dnia Islamu fragmentów z Pisma św. i z Koranu oraz dyskusję panelową dotyczącą przezwyciężania ubóstwa. Zostanie odmówiona też dua - muzułmańska modlitwa spontaniczna – oraz modlitwa wiernych zakończona modlitwą "Ojcze nasz". Uczestnicy spotkania przekażą sobie znak pokoju i wspólnie wezmą udział w agapie.

Od lat w innych miastach Polski odbywają się także lokalne obchody Dnia Islamu. Organizowano je w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008), a w latach 2003–2008 także w Pieniężnie; natomiast regularnie odbywają się one w Lublinie (od 2003 r.) i Krakowie (od 2004 r.). W tym roku po raz pierwszy chrześcijanie i muzułmanie spotkają się również w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Katowicach Panewnikach.

Jak informują przedstawiciele Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w oświadczeniu na X Dzień Islamu, tegorocznym modlitwom i rozważaniom na temat ubóstwa towarzyszy wspólny projekt pomocy dzieciom, które doświadczają skutków konfliktu w Ziemi Świętej. Polscy katolicy i muzułmanie zdecydowali się na wsparcie sierocińców w Jerozolimie i Betlejem, którymi opiekują się siostry elżbietanki. Sierociniec w Jerozolimie i budowę nowego w Betlejem można wesprzeć, przelewając dowolną kwotę na konto BZ WBK S.A. 44 1090 1854 0000 0001 0751 0361 z dopiskiem: Sierociniec „Dom Pokoju”.

Organizujące ogólnopolskie obchody Dnia Islamu Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów i Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Mięzyreligijnego KEP zachęcają, by przy lokalnych spotkaniach oraz osobistej refleksji korzystać ze specjalnego wydania „Biuletynu Ekumenicznego”. Dołączono do niego materiały zawierające program obchodów centralnych w Warszawie, cytaty z Biblii i Koranu dotyczące ubóstwa i walki z nim, tekst modlitwy wiernych oraz polskie tłumaczenie tegorocznego Orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Modlitwy o pokój z udziałem katolików i muzułmanów odmawiane są od 1994 r. Od 2001 r. Dzień Islamu jest wpisany do oficjalnego kalendarza Kościoła w Polsce. Pracami Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi kieruje obecnie bp Romuald Kamiński z diecezji ełckiej.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją w stołecznym Centrum Islamu podczas spotkania międzyreligijnego w ramach „Dni Tatarów w Warszawie” z inicjatywy przewodniczącego Fundacji Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M. Zdzisława Bieleckiego. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest werbista ks. dr Adam Wąs, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej - Artur Konopacki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »