„Ubodzy stawiają nam pytania, są dla nas wyzwaniem, ale nade wszystko zapraszają do współpracy w szlachetnym dziele pokonywania ubóstwa” – czytamy w orędziu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Współpraca chrześcijan i wyznawców islamu na rzecz przezwyciężania ubóstwa jest hasłem przewodnim jubileuszowego - X Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Obchodzony 26 stycznia, po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Dzień Islamu nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Mięzyreligijnego „Chrześcijanie i muzułmanie – zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa”.
„Wzgląd na drugą osobę, współczucie i pomoc, które my jako bracia i siostry w człowieczeństwie możemy okazać biednym, aby pomóc im w określaniu swego miejsca w społeczeństwie, są żywymi dowodami miłości Najwyższego, ponieważ to właśnie człowieka jako takiego, Bóg każe nam kochać i pomagać mu niezależnie od jego przynależności” – czytamy w orędziu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.
Ogólnopolskie obchody X Dnia Islamu odbędą się, jak w poprzednim roku, w budynku dawnej kurii biskupiej diecezji warszawsko-praskiej przy ul. Floriańskiej w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się we wtorek 26 stycznia o godzinie 17.00. W programie zaplanowano m.in. czytanie nawiązujących do tematu X Dnia Islamu fragmentów z Pisma św. i z Koranu oraz dyskusję panelową dotyczącą przezwyciężania ubóstwa. Zostanie odmówiona też dua - muzułmańska modlitwa spontaniczna – oraz modlitwa wiernych zakończona modlitwą "Ojcze nasz". Uczestnicy spotkania przekażą sobie znak pokoju i wspólnie wezmą udział w agapie.
Od lat w innych miastach Polski odbywają się także lokalne obchody Dnia Islamu. Organizowano je w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008), a w latach 2003–2008 także w Pieniężnie; natomiast regularnie odbywają się one w Lublinie (od 2003 r.) i Krakowie (od 2004 r.). W tym roku po raz pierwszy chrześcijanie i muzułmanie spotkają się również w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Katowicach Panewnikach.
Jak informują przedstawiciele Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w oświadczeniu na X Dzień Islamu, tegorocznym modlitwom i rozważaniom na temat ubóstwa towarzyszy wspólny projekt pomocy dzieciom, które doświadczają skutków konfliktu w Ziemi Świętej. Polscy katolicy i muzułmanie zdecydowali się na wsparcie sierocińców w Jerozolimie i Betlejem, którymi opiekują się siostry elżbietanki. Sierociniec w Jerozolimie i budowę nowego w Betlejem można wesprzeć, przelewając dowolną kwotę na konto BZ WBK S.A. 44 1090 1854 0000 0001 0751 0361 z dopiskiem: Sierociniec „Dom Pokoju”.
Organizujące ogólnopolskie obchody Dnia Islamu Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów i Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Mięzyreligijnego KEP zachęcają, by przy lokalnych spotkaniach oraz osobistej refleksji korzystać ze specjalnego wydania „Biuletynu Ekumenicznego”. Dołączono do niego materiały zawierające program obchodów centralnych w Warszawie, cytaty z Biblii i Koranu dotyczące ubóstwa i walki z nim, tekst modlitwy wiernych oraz polskie tłumaczenie tegorocznego Orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Modlitwy o pokój z udziałem katolików i muzułmanów odmawiane są od 1994 r. Od 2001 r. Dzień Islamu jest wpisany do oficjalnego kalendarza Kościoła w Polsce. Pracami Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi kieruje obecnie bp Romuald Kamiński z diecezji ełckiej.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją w stołecznym Centrum Islamu podczas spotkania międzyreligijnego w ramach „Dni Tatarów w Warszawie” z inicjatywy przewodniczącego Fundacji Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M. Zdzisława Bieleckiego. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest werbista ks. dr Adam Wąs, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej - Artur Konopacki.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.