To jest nowe rozwiązanie nie tylko w naszym regionie, ale i na świecie. Jest to preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy.
Właśnie ogłoszono optymistyczne odkrycie, tym razem dotyczące leczenia raka płuc. Jego bohaterkami są dr hab. Marta Fiołka z UMCS i prof. n. farm. Jolanta Rzymowska Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
- To jest preparat, który działa na razie w warunkach laboratoryjnych na raka płuca prawie w 80 proc. Nie zaobserwowano negatywnego działania na komórki zdrowe. To jeszcze nie jest lek, bo przed nami długa droga - informuje dr hab. Marta Fiołka z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.
UMCS/facebook
Prof. Jolanta Rzymowska z Uniwersytetu Medycznego i dr hab. Marta Fiołka z UMCS
- Teraz jesteśmy na etapie charakterystyki chemicznej tego preparatu. Zwykły płyn od dżdżownic charakteryzuje się tym, że niszczy komórki nowotworowe różnych linii, ale działa też na komórki prawidłowe. A my postanowiliśmy szukać takich warunków, aby płyn działał tylko na komórki nowotworowe, a zdrowych nie niszczył. Udało się nam takie warunki znaleźć - precyzuje prof. Fiołka.
- Ogrzewaliśmy płyn w różnych warunkach i przy różnym stężeniu białka. I udało się znaleźć takie warunki, w których pojawiło się działanie selektywne - jest działanie na komórki raka płuca i nie ma działania na komórki nabłonka ludzkiego i na komórki fibroblastów skóry ludzkiej - precyzuje M. Fiołka z UMCS.
To znaczące odkrycie naukowców z UMCS i UM w Lublinie, którzy wspólnie opracowali preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy denrobaena veneta, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuc A549 w 75-80 proc. Urząd Patentowy RP wydał decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek pt.: „Płyn celomatyczny dżdżownicy dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc”.
- Jest to nowe rozwiązanie w naszym regionie, ale i na świecie. Jeszcze nikt takiego preparatu nie opracował. Patent otwiera nam dalszą furtkę do badań. Mamy ochroniony pomysł, nikt go nam w Polsce nie podbierze, możemy spokojnie dalej pracować i pod tymi badaniami się dalej podpisywać - wyjaśnia prof. Fiołka.
Badaczka z UMCS hoduje dżdżownice w szafie, karmi je i dba tak, jak o zwierzęta domowe.
Przeczytaj także:
Naukowcy z Lublina i przełomowe odkrycie w leczeniu raka szyjki macicy
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.