Dziś w ponad trzystu kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski odbywa się modlitwa różańcowa o pokój dla Polski i całego świata. Różaniec do Granic jest kontynuacją ubiegłorocznej Wielkiej Pokuty, która na Jasnej Górze zgromadziła 150 tys. osób. Tegoroczna modlitwa ma przyciągnąć nawet milion osób. Modlitwa różańcem odbywa się w górach, na plażach Bałtyku, a nawet na lotniskach.
Idea wydarzenia
Różaniec do Granic to wielkie wydarzenie religijne, które będzie przeżywane w dwóch etapach. W pierwszej części wierni o godz. 10.30 zgromadzą się w 319 kościołach stacyjnych, położonych wzdłuż całej granicy Polski – od wybrzeża, przez tereny wschodnie i południe aż po granicę zachodnią. Tam wysłuchają konferencji, będą uczestniczyć w Eucharystii i przeżyją adorację Najświętszego Sakramentu.
Potem przejdą lub przejadą na wyznaczone miejsce, nazwane „strefą modlitwy”. We wszystkich tych miejscach odbędzie się o godz. 14.00 modlitwa różańcowa za Polskę i za świat – o polskie rodziny oraz pokój w naszym kraju i na całym świecie. Stref modlitwy ma być nawet ok. czterech tysięcy. Mogą to być zarówno nadmorskie plaże, jak i przygraniczne tereny leśne.
„Chcemy zaprosić wszystkich Polaków, ale też naszych sąsiadów z innych krajów, aby jednego dnia wyszli ze swoich domów i udali się na granice Polski, aby się pomodlić. Chcemy ich zaprosić do tego, aby więcej swoich myśli skierowali w stronę Boga” – mówi Maciej Bodasiński z Fundacji „Solo Dios Basta”, jeden z organizatorów inicjatywy.
Bodasiński podkreśla, że odmówienie wszystkich czterech części różańca może dla wielu stanowić pewien wysiłek, ale chodzi o to, aby „odwrócić na chwilę głowy od tego, co nas przytłacza w rzeczywistości naszego kraju, polityki oraz od tego, co dzieje się za naszą zachodnią i wschodnią granicą i zwrócić nasze serca i myśli do Boga”.
„Składamy w tej modlitwie wszystkie potrzeby czasu, w którym żyjemy. Polityka jest jedną z tych płaszczyzn, ale nie jest to działanie polityczne, tylko duchowe. Jest to prośba o to, aby Stwórca dał odpowiednie natchnienie ludziom odpowiedzialnym za wszystkie przestrzenie, w których żyje i pracuje człowiek” – zaznacza Lech Dokowicz.
Szczególnych okazji do modlitwy maryjnej dostarczają ponadto przypadające w tym roku ważne rocznice – 100. rocznica objawień w Fatimie i 140. rocznica objawień w Gietrzwałdzie. Organizatorzy podkreślają, że modlitwa nastąpi 7 października, czyli w święto Matki Bożej Różańcowej, ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją.
„Nasza druga intencja to modlitwa o ochronę wiary w Europie. Absolutnie nie jest naszym celem budowanie murów wokół Polski. Wręcz przeciwnie, chcemy zburzyć mury, które są być może w naszych sercach lub myślach” – zapewnia Bodasiński. – Wychodzimy do świata z tym, co mamy najbardziej wartościowego: naszą wiarą i historią oraz naszą niezwykłą od wieków relacją z Matką Bożą, Królową Polski. To jest skarb naszego narodu, chcemy się nim podzielić z innymi krajami Europy – dodaje.
Sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński przypomina, że modlitwa różańcowa jest modlitwą, o którą prosi sama Matka Boża. - Jest to modlitwa skuteczna, w tym wydarzeniu modlitwa w intencji naszego kraju i całego świata. Wierzymy, że będzie płynęła nie tylko z kościołów wyznaczonych, ale z wielu innych miejsc – mówi.
Obchody w diecezjach
Do udziału w inicjatywie modlitewnej zaprosił wiernych archidiecezji gdańskiej abp Sławoj Leszek Głódź. W specjalnym zaproszeniu metropolita gdański przypomina, że w tym roku dobiegają końca obchody 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie oraz 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie. Daty te powinny skłonić każdego wiernego do gorliwej modlitwy różańcowej.
Na terenie archidiecezji gdańskiej główne uroczystości związane z akcją Różaniec do Granic odbędą się w kościele pw. NMP Królowej Różańca Świętego na gdańskim Przymorzu o godz. 11.00. Archidiecezja zorganizuje też Różaniec do Granic dla dzieci. Najmłodsi z różańcami w dłoniach staną do modlitwy wzdłuż granicy na Westerplatte. Wcześnie zostanie odprawiona Msza św. i nabożeństwo różańcowe w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus (ul. Powstańców Warszawskich 52).
- To bardzo symboliczne, że właśnie dzieci odmówią różaniec w miejscu, gdzie rozpętało się chyba największe piekło XX wieku, to właśnie na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. To będzie znak – modlitwa niewinnych dzieci jest jak światło, które rozświetla mrok – mówi Maciej Bodasiński. – Zachęcamy też inne diecezje, by podjęły ten pomysł i również na swoich terenach umożliwiły rodzinom z dziećmi udział w modlitwie różańcowej na granicach Polski - dodał Bodasiński.
W archidiecezji krakowskiej modlitwa różańcowa zaplanowana jest w 24 kościołach stacyjnych i 60 strefach modlitwy. Ten szlak modlitewny, długi na 160 km, rozpocznie się w Sromowcach Wyżnych, które sąsiadują z diecezją tarnowską, a kończy w Lachowicach, które sąsiadują z diecezją bielsko-żywiecką. Różaniec będzie odmawiany w małych grupach.
W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej strefami modlitwy w ramach Rożańca do Granic będą głównie plaże Morza Bałtyckiego. Wyznaczono też 18 kościołów stacyjnych położonych bezpośrednio nad samym Bałtykiem lub w jego pobliżu.
O włączenie się w inicjatywę Różaniec do Granic zaapelował do wiernych bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której wyznaczono 26 kościołów stacyjnych przy granicy z Czechami i Słowacją. Wierni będą się modlić w przygranicznych kościołach, inni na placach miast, jeszcze inni przejdą na punkty graniczne, będą także osoby, które zaplanowały modlitwę w górach. Liczni pielgrzymi zamierzają modlić się w przygranicznym Zwardoniu, nie brakuje też chętnych na spotkanie na Trójstyku w Jaworzynce. W tym miejscu możliwe, że Polacy odmówią wspólnie Różaniec ze Słowakami i Czechami.
Diecezja legnicka zaprasza na różaniec do 17 kościołów stacyjnych: od Chełmska Śląskiego na granicy z Czechami do Zgorzelca i Pieńska sąsiadujących z Niemcami.
W archidiecezji przemyskiej zostało ustanowionych 26 kościołów stacyjnych, m.in. w Ustrzykach Dolnych-Jasieni, Kalwarii Pacławskiej, Komańczy i Krościenku k. Ustrzyk.
W diecezji zielonogórsko-gorzowska będzie 5 kościołów stacyjnych: pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie n. Odrą, pw. Ducha Świętego w Słubicach, pw. Trójcy Świętej w Gubinie, pw. św. Barbary w Łęknicy, pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Przewozie. Zgromadzeni tam wierni o godz. 10.30 wysłuchają konferencji wprowadzającej i wezmą udział we Mszy św. oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Archidiecezja częstochowska podejmie diecezjalne i parafialne inicjatywy różańcowe. Parafie organizują wyjazdy do granic Polski – poinformował KAI ks. dr Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich w archidiecezji częstochowskiej.
W duchowej łączności z inicjatywą Różaniec do Granic odbędzie się Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Przygotowania do wydarzenia trwają także w innych diecezjach wzdłuż wszystkich polskich granic. Aby dołączyć do Różańca do Granic nie trzeba jednak udać się na granicę. Modlitwę można zorganizować także w kościołach w centralnych częściach Polski, o co proszą organizatorzy inicjatywy.
Największe miasta w Polsce organizują wyjazdy autokarowe do kościołów stacyjnych przy granicach. Wyjazd są m.in. z Białegostoku, Warszawy, Torunia, Bydgoszczy, Gniezna, Poznania, Radomia, Wrocławia i Łodzi.
Na lotniskach i zagranicą
Różaniec do Granic odbędzie się także w kaplicach na terenie dziesięciu portów lotniczych: Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa - Modlin, w Porcie Lotniczym Wrocław, w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica, Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, w Porcie Lotniczym Lublin, w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury, w Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków - Balice i w Porcie Lotniczym Rzeszów - Jasionka.
Do akcji włączają się również wspólnoty i parafie poza granicami kraju. W Europie są 43 oficjalnie zarejestrowane miejsca na stronie wydarzenia. Prawie połowa znajduje się w Wielkiej Brytanii. Do modlitwy włączają się również inne kontynenty. W Stanach Zjednoczonych modlitwa odbędzie się w 12 miejscach, w Ameryce Południowej i Australii jest zarejestrowanym po jednym miejscu.
Ambasadorzy Różańca do Granic
W gronie ambasadorów inicjatywy modlitewnej znaleźli się m.in. Cezary Pazura, Jerzy Zelnik, Dominika Figurska, Ewa Ziętek, Dariusz Kowalski i Marcin Mroczek, Przemysław Babiarz, Katarzyna Olubińska, Krzysztof Ziemiec, Antek Smykiewicz, Wojciech Modest Amaro i o. Benedykt Pączka. Wystąpili oni w specjalnie przygotowanych spotach radiowych i telewizyjnych, w których mówią, czym jest dla nich różaniec oraz w jakiej intencji będą modlić się wspólnie z innymi uczestnikami Różańca do Granic.
W Różaniec do Granic włącza się także tygodnik katolicki „Niedziela”. Proponuje audiowizualne rozważania różańcowe z Niedzielą TV. Na stronie tv.niedziela.pl można obejrzeć i wysłuchać rozważanie poszczególnych tajemnic różańcowych. Niedziela TV przygotowała 20 audiowizualnych rozważań tajemnic różańcowych.
Organizatorami Różańca do Granic są Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz z Fundacji „Solo Dios Basta”. Rok temu przygotowali także Wielką Pokutę, czyli całodniową modlitwę i nabożeństwo przebłagalne za grzechy i prośbę o miłosierdzie dla naszego narodu, która zgromadziła 150 tys. Polaków.
Bodasiński i Dokowicz liczą, że do modlitwy różańcowej na granicach Polski dołączy nawet milion rodaków. Ale – jak zaznaczają – nie w liczbie, a w szczerości samej modlitwy tkwi wartość tej inicjatywy. Na razie zarejestrowanych jest ponad 100 tys. wiernych.
Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć na stronie internetowej: www.rozaniecdogranic.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.