Benedykt XVI powiedział podczas środowej audiencji generalnej, że wyzwolenie hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz przez wojska sowieckie i otwarcie jego bram "ukazało światu grozę zbrodni o niewypowiedzianym okrucieństwie, popełnionych w obozach zagłady stworzonych przez nazistowskie Niemcy".
Nawiązując do obchodzonego w środę Dnia Pamięci o Holokauście papież mówił do pielgrzymów w watykańskiej Auli Pawła VI: "65 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, otwarto bramy nazistowskiego obozu koncentracyjnego w polskim mieście Oświęcim, znanym pod niemiecką nazwą Auschwitz, i wyzwoleni zostali nieliczni pozostali przy życiu".
"Wydarzenie to oraz świadectwa ocalonych ukazały światu grozę zbrodni o niewypowiedzianym okrucieństwie, jakie popełniono w stworzonych przez nazistowskie Niemcy obozach zagłady" - podkreślił papież.
Przypomniał następnie: "Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci, wspomnienie wszystkich ofiar tych zbrodni, a szczególnie zaplanowanego unicestwienia Żydów, oraz hołd dla tych, którzy ryzykując własnym życiem chronili prześladowanych, przeciwstawiając się zbrodniczemu szaleństwu".
"Ze wzruszeniem myślę o niezliczonych ofiarach ślepej nienawiści rasowej i religijnej, które zaznały deportacji, uwięzienia i śmierci w tych aberracyjnych i nieludzkich miejscach" - powiedział Benedykt XVI.
"Niech pamięć o tych faktach, w szczególności o dramacie Szoah, który dotknął naród żydowski, rozbudza zawsze pełne przekonania poszanowanie godności każdej osoby, aby wszyscy ludzie czuli się jedną wielką rodziną" - zaapelował papież.
"Niech Bóg wszechmogący oświeci serca i umysły, aby nigdy nie powtórzyły się takie tragedie!"- dodał.
O rocznicy wyzwolenia Auschwitz Benedykt XVI mówił podczas audiencji także po niemiecku.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.