- Kiedy usłyszałem słowa papieża Franciszka na Campus Misericordie, uśmiechnąłem się i powiedziałem: "Przecież to określenie z Bliskiego Wschodu" - wspomina ks. Rafał Cyfka.
Szef krakowskiego biura Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" opowiada, że określenia "chrześcijaństwo kanapowe" na długo przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie używali biskupi właśnie z Bliskiego Wschodu. - To, że oni tak postrzegają chrześcijan w Europie, przewijało się wielokrotnie - przyznaje ks. Cyfka.
- Czy to zbieg okoliczności, czy papież słyszał to określenie wcześniej - tego nie wiemy. Jedno jest pewne - to nie tylko przekaz i apel Ojca Świętego, ale też chrześcijan ze Wschodu - przekonuje szef krakowskiego oddziału PKWP.
Jak wyjaśnia, przez chrześcijan z krajów, w których stanowią oni mniejszość lub są prześladowani, jesteśmy postrzegani jako "wygodni", którym wiara spowszedniała.
- Oni codziennie muszą mierzyć się z pytaniem: "Czy ja chcę być chrześcijaninem?". To mobilizuje, by nie ograniczać wiary do tradycji i zwyczaju, ale nią żyć. Tego autentyzmu brakuje nam w Europie - mówi ks. Rafał.
Jak w takim razie odczytywać wezwanie: "Wstańcie z kanapy"? - Przestańcie być wygodnymi chrześcijanami i zacznijcie żyć autentycznie - mówi ks. Cyfka.
Jak dodaje, chodzi przede wszystkim o to, by nasze chrześcijaństwo było widać w podejściu do drugiego człowieka, do naszych obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych. - Jeśli jestem chrześcijaninem, to jestem uczciwy - kiedy wsiadam do tramwaju, to kasuję bilet, a nie zastanawiam się nad tym. W niedzielę nie idę na zakupy, nie remontuję domu, nie myję samochodu - mówi ks. Cyfka.
O sytuacji prześladowanych chrześcijan opowiadają także goście cyklu spotkań „Gość na Polach”, organizowanego przez krakowskie biuro Pomocy Kościołowi w Potrzebie i „Gościa Krakowskiego”.
Już w najbliższą środę - 25 października - swoim świadectwem podzieli się s. Hatune Dogan, urodzona w Turcji prawosławna zakonnica, która zajmuje się m.in. ratowaniem kobiet z rąk Państwa Islamskiego. Początek spotkania w „Polach Dialogu” (Kraków, ul. Stradomska 6) o godz. 19.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.