Plakat autorstwa Marii Mileńko, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zwyciężył w konkursie na plakat promujący Dzień Europy 2010. Autorka zwycięskiej pracy otrzyma nagrodę w wysokości 2 tys. euro.
Praca polskiej artystki zgromadziła zdecydowanie najwięcej punktów spośród prac, które znalazły się w finale konkursu "I love Europe". Głosowanie zakończyło się o północy 31 stycznia i było prowadzone za pośrednictwem strony internetowej konkursu www.designeurope2010.eu. Internauci mogli głosować na dziewięć prac autorów pochodzących m.in. z Portugalii, Niemiec i Francji.
Na swoim plakacie Mileńko umieściła na czarnym tle szklankę do drinków, do której "wsypała" kolorowe litery składające się na słowo "Europe". Dodała do nich różowe serce. Napis pod szklanką, w języku angielskim, brzmi: "My favourite Mix. People. Places. Cultures", czyli: "Mój ulubiony mix. Ludzie. Miejsca. Kultury".
"Organizatorzy napisali, żeby zastanowić, co nam się najbardziej podoba w Europie. Chciałam pokazać, że podoba mi się ta mieszanka różnych osobowości, miejsc i kultur i zastanawiałam się za pomocą czego można to pokazać. Wtedy przyszedł mi do głowy taki smakowity koktajl. Plakaty z mapami i flagami już były, ja próbowałam znaleźć coś nietypowego" - powiedziała PAP Mileńko.
Konkurs pod hasłem "I love Europe" ("Kocham Europę") odbywał się pod nadzorem Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Multimedialnej Komisji Europejskiej.
Dzień Europy jest obchodzony corocznie od 1964 r. w maju, bowiem 5 maja 1949 r. ustanowiona została Rada Europy. Dzień Europy 2010 będzie obchodzony 9 maja.
Elementem obchodów jest oficjalny plakat, który zostanie rozpowszechniony we wszystkich krajach Unii Europejskiej, z napisami przetłumaczonymi na lokalne języki.
Konkurs "I love Europe" był adresowany do młodych ludzi interesujących się grafiką. Jego uczestnicy musieli być mieszkańcami Unii Europejskiej, urodzonymi po 1985 r. Wykorzystując dowolnie wybraną technikę, mieli za zadanie stworzyć plakat odzwierciedlający temat konkursu, czyli "miłość do Europy".
Spośród zgłoszonych prac, których było ok. 1700, wstępnej selekcji - przed "wystawieniem" plakatów do głosowania internautów - dokonało specjalne jury pod przewodnictwem dyrektora ds. komunikacji multimedialnej w Komisji Europejskiej, Szwedki Ylvy Tiveus.
Oprócz oryginalności i jakości artystycznej pracy, jurorzy zwracali uwagę na przekaz plakatu - na to, czy jest on zrozumiały i atrakcyjny dla mieszkańców innych krajów UE.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.