Magierowski ostrzega przed Nord Stream 2

Zagadnienia polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, były dominującym tematem rozmów wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Waszyngtonie.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marek Magierowski, podczas zakończonej w piątek trzydniowej wizyty w Waszyngtonie, spotkał się przedstawicielami administracji Trumpa, z amerykańskich ustawodawcami na Kapitolu, biznesmenami i ekspertami stołecznych "think-tanków". Przed odlotem do Warszawy Magierowski spotkał się w Ambasadzie RP z przedstawicielami diaspory żydowskiej w Stanach Zjednoczonych.

Podczas rozmów z amerykańskimi ustawodawcami, na zakończenie swojej wizyty, wiceszef polskiej dyplomacji ostrzegał przed zagrożeniami, jakie dla Polski i jej regionu stanowią plany budowy pod Bałtykiem gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Zachodniej Europy.

Zagadnienie to jest ostatnio aktualne w Kongresie, ponieważ wielu ustawodawców wyraziło zaniepokojenie zwłoką administracji w wprowadzeniu sankcji wobec Rosji.

Sankcje wprowadzone na mocy ustawy "O Przeciwdziałaniu Sankcjami Adwersarzom Ameryki" (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act), podpisanej przez prezydenta Trumpa 2 sierpnia b.r., miały być wprowadzone do 1 października b.r.

Ustawa m.in. przewiduje zaostrzenie istniejących sankcji wobec sektora energetycznego rosyjskiej gospodarki, co potencjalnie pozwoliłoby na zablokowanie gazociągu Nord Stream 2.

Niestety Departament Stanu, który czuwa nad wprowadzeniem sankcji w życie, w swoich rozporządzaniach wykonawczych wyłączył z objęcia sankcjami obecnie realizowane projekty w sektorze energetycznym Rosji.

Rozporządzenia te skrytykował w piątek na Twitterze kongresman Stany Hoyer, demokrata ze stanu Maryland. Hoyer pełni także funkcję szefa dyscypliny partyjnej Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów.

Piotr Wilczek, ambasador RP w Waszyngtonie, podziękował w piątek kongresmanowi Hoyerowi, także na Twitterze, za "zwrócenie uwagi na to istotne zagadnienie". Ambasador Wilczek dodał na Twitterze, że (budowa gazociągu- PAP) "Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla naszego regionu i powinna spotkać się ze sprzeciwem."

Magierowski już na początku swojej wizyty podkreślił, że zablokowanie budowy Nord Stream 2 to "priorytet naszego rządu". Wiceminister wyraził nadzieję, że ustawa o sankcjach wobec Rosji zostanie wykorzystana do - jak się wyraził - "utopienia projektu".

Wiceminister Magierowski rozmawiał o takiej możliwości w czwartek, podczas wizyty na Kapitolu, z członkami Senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych (Senate Committee on Foreign Relations) - z senatorem Christopherem Murphym ze stanu Connecticut i z senatorem Chrisem Coonsem z stanu Delaware. Obaj senatorowie są reprezentantami Partii Demokratycznej w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu.

Także w czwartek wiceminister Magierowski spotkał się z republikańskimi kongresmenami - Mike'm Turnerem, członkiem Komisji Sił Zbrojnych i Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów oraz z Tedem Poe, kongresmanem z Teksasu, członkiem Komisji Stosunków Zagranicznych Izby Reprezentantów oraz tzw. "polskiego caucusu" - nieformalnej grupy parlamentarzystów zainteresowanych problemami współpracy amerykańsko-polskiej.

Wcześniej wiceszef MSZ rozmawiał o możliwości "zablokowania projektu budowy gazociągu Nord Stream 2" z Sue Saarnio - p.o. specjalnej przedstawicielki Departamentu Stanu ds. Międzynarodowych Zagadnień Energetycznych.

Najważniejsze rozmowy Magierowski przeprowadził w środę, pierwszego dnia swojej roboczej, trzydniowej wizyty w Waszyngtonie, podczas spotkania z Wessem Mitchellem - nowo mianowanym asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Euroazji.

Podczas spotkania ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, polski wiceminister rozmawiał o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej, w tym możliwości zorganizowania, na początku przyszłego roku, polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego. Celem takiego szczytu byłoby zwiększenie regionalnej współpracy gospodarczej pomiędzy polskimi województwami i poszczególnymi stanami amerykańskiej federacji.

Polski dyplomata omówił także z Wessem Mitchellem - asystentem sekretarza stanu, możliwość wizyt w przyszłym roku "premier i prezydenta Polski w Waszyngtonie".

Magierowski, w rozmowie z polskimi dziennikarzami, nie chciał mówić o "konkretnych datach". Przypomniał jednak, że Polska w maju przyszłego roku, będzie przez jeden miesiąc przewodzić Radzie Bezpieczeństwa ONZ i jak powiedział "może będzie to właśnie dobra okazja, aby np. prezydent odwiedził Waszyngton."

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, PAP, USA

 • Darek
  04.11.2017 08:27
  A po co spotkał się z przedstawicielami diaspory żydowskiej? I o czym rozmawiali?
 • sloik
  04.11.2017 16:18
  zamiast gadać po próżnicy niech da przykład całemu światu i wstrzyma natychmiast import rosyjskiego gazu i ropy. Oby przed zima. Pokażemy wszystkim ze można żyć bez gazu i ropy.
 • wiecej prawdy
  05.11.2017 07:46
  tymczasem South Stream jest na półmetku do ukończenia. Budowany przez holenderską spółkę SS Transport BV będzie łączyć Rosję z Europejską częścią Turcji tuz obok granicy z Bułgarią. Stąd już blisko do Jugosławii (zwanej obecnie Serbią), Węgier i Austrii. I na nic tu narzekanie ministra. Na szczęście dla Polski połączenia ze Słowacją i Czechami tez są powiększane. Więc co chciał minister powiedzieć po spotkaniu z przedstawicielami diaspory?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »