Młodzież Wszechpolska: Słowa Mateusza Pławskiego nie były oficjalnym stanowiskiem organizacji

Słowa rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej Mateusza Pławskiego nie wyrażały oficjalnego stanowiska organizacji; ich forma i treść nie zostały przez stowarzyszenie uprzednio zaakceptowane - poinformował w poniedziałek Zarząd Główny Stowarzyszenia Młodzieży Wszechpolskiej.

11 listopada pod hasłem "My chcemy Boga" ulicami stolicy przeszedł Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Manifestujący nieśli różne transparenty, jedna z grup także takie z radykalnymi hasłami: "Biała Europa", "Europa tylko dla białych" czy "Wszyscy różni, wszyscy biali".

Pławski w wywiadzie dla portalu DoRzeczy.pl. powiedział m.in., "że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem".

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu Zarząd Główny MW podkreślił, że słowa Mateusza Pławskiego opublikowane przez portal DoRzeczy nie wyrażały oficjalnego stanowiska organizacji. Jak zaznaczono, ich forma i treść nie zostały przez stowarzyszenie uprzednio zaakceptowane. "W związku z powyższym Zarząd Główny przyjął, jako uzasadnioną, samokrytykę kol. rzecznika i jego oddanie się do dyspozycji władz organizacji" - czytamy.

MW podkreśla też, że na Marsz Niepodległości zaproszeni są wszyscy, dla których idea niepodległej Polski jest ważna. "Jak wspomniano w wywiadzie i jak mogli Państwo zobaczyć na trasie Marszu - uczestniczyły w nim osoby innych narodowości, czy wyznań - bo tego dnia spoiwem była polska niepodległość" - zaznaczono w oświadczeniu.

Podkreślono, że członkami MW są chociażby osoby pochodzenia tatarskiego, które są wzorowymi działaczami, wzorowymi patriotami i nacjonalistami. "To najlepszy dowód na to, że jako organizacja nie kierujemy się kryteriami rasowymi" - czytamy w oświadczeniu.

Pławski pytany był o hasła na Marszu w wywiadzie dla portalu DoRzeczy.pl. powiedział: "Ja tych zdjęć nie widziałem. Jako jeden z organizatorów, byłem z przodu marszu".

"Uważamy, że czynnik rasowy, czynnik etniczny jest bardzo ważny, mimo że rasistami nie jesteśmy" - podkreślił Pławski. "Jesteśmy zdania, że w dzisiejszym świecie, gdzie kultury i etniczności się mieszają, trzeba ten czynnik też podkreślać, natomiast wspomnianych zdjęć nie widziałem".

"Niestety dyskurs publiczny został przesunięty mocno w lewo, i każdego kto mówi o takich kwestiach jak kolor skóry czy ogólnie etniczność, próbuje się dyskredytować. W haśle +Biała Europa+ nie ma naszym zdaniem nic złego" - mówił rzecznik MW.

Zapytany, czy to oznacza, że każda rasa powinna zostać na swoim kontynencie, a ktoś o innym kolorze skóry nie może być Polakiem, Pławski powiedział: "My patrzymy na naród całościowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne są trzy czynniki - wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem"

Po wypowiedzi Pławskiego na oficjalnym koncie MN na Twitterze podano w niedzielę, że prezes Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz zgłosił wniosek o usunięcie Pławskiego z zarządu stowarzyszenia.

Sam Pławski tłumaczył na Twitterze, że jego słowa zostały opacznie zrozumiane. "Doszło do nadinterpretacji, a sformułowania jakich użyłem nie odzwierciedlają stanowiska Młodzieży Wszechpolskiej. Podczas wywiadu wyraźnie stwierdziłem, że +jedna rasa nie jest lepsza od drugiej+, czym zdecydowanie podkreśliłem, że nie jesteśmy rasistami" - napisał.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości powstał z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego; jest oficjalnym organizatorem dorocznej manifestacji - Marsz Niepodległości i skupia w swoich szeregach działaczy organizacji narodowych.

Przeczytaj komentarz: Rzecznik (p)rasowy

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Tobi
  13.11.2017 20:05
  Od razu wszyscy katolicy są źli i polski Kościół. Puste i nieprawdziwe słowa. A jeśli chodzi o zaczynanie, to możemy podać inny przykład: Najpierw się wstydzono odwołania do chrześcijaństwa w konstytucji europejskiej, potem nie dopuszczano do urzędów unijnych katolików, teraz chce się karać za mówienie prawdy o aborcji, niszczy się bilbordy. Jak to się skończy zobaczymy.
 • Gość
  14.11.2017 10:24
  Ciekawe, czy panowie Młodzieżowie zdają sobie sprawę, że Adam i Ewa byli czarnoskórzy....
 • krut00
  14.11.2017 17:11
  Panie Pławski, straszne głupio pan się wypowiedział. Znam osobiście osoby czarnoskóre, które są Polakami. Kolor skóry, czy nawet pochodzenie z dobrego rodu nie są gwarantem ani patryjotyzmu ani nawet uczciwości, o głupocie nie wspominając.To że ktoś jest Polakiem jest w równej mierze takim samym aktem woli jak i to że uznaje Jezusa Chrystusa za Pana i Zbawiciela. Krótka lekcja prawdziwej historii może dostarczyć wielu ciekawych spostrzeżeń - choćby takich że "herbowi Polacy" okazywali się często zdrajcami, a np. wrogowie RP, Tatarzy, których potomkowie do dziś żyją w Polsce zaliczają się do grona najlepszych jej synów. W historii Polski bywali też i Kozacy, w których nie było zdrady... Więcej pokory.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  wieczór
  11°C Wtorek
  noc
  8°C Wtorek
  rano
  12°C Wtorek
  dzień
  wiecej »