Rok Chopinowski w Danii

Koncertem z udziałem polskich pianistów Andrzeja Jasińskiego i Beaty Bilińskiej zostanie zainaugurowany w piątek Rok Fryderyka Chopina w Danii. Koncert odbędzie się w Sali Galowej Muzeum Ny Carlsberg Glyptotek w Kopenhadze.

Wydarzenie patronatem objęła królowa Danii Małgorzata II z małżonkiem księciem Henrykiem, którzy mają pojawić się na piątkowym koncercie.

W programie obchodów Roku Chopinowskiego w Danii znajdą się m.in. cykl koncertów chopinowskich "Chopin w Królewskim Teatrze Dworskim" (wiosna/jesień 2010). W ramach cyklu odbędzie się sześć koncertów w wykonaniu polskich i duńskich artystów, m.in. recitale Beaty Bilińskiej i Joanny Ławrynowicz, koncert Joanny Domańskiej z kwartetem Prima Vista, salon chopinowski z udziałem duńskich aktorów i pianistów.

Cykl będzie odbywał się w kopenhaskim Hofteatret, który znajduje się na terenie Zamku Christiansborg, dawnej rezydencji królewskiej, obecnie siedziby duńskiego parlamentu. W założonym w 1767 roku Hofteatret występował jeden z uczniów Fryderyka Chopina - Norweg Thomas Teleffsen, wykonujący utwory mistrza. To prawdopodobnie jedyne zachowane miejsce w Danii, gdzie wykonywano utwory Chopina w czasach kompozytora.

W lutym zaplanowano projekt filmowy "Chopin 200 Years", w programie którego znajdzie się m.in. film dokumentalny w reż. Mariana Garzyńskiego "Poland: Chopin's Heart" oraz wykład muzykologa Evy M. Jensen o Fryderyku Chopinie ilustrowany fragmentami nagrań z koncertów chopinowskich w wykonaniu Krystiana Zimermana i Ivo Pogorelica.

Zorganizowane zostaną kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych polskich pianistów-pedagogów: prof. Andrzeja Jasińskiego (1-3 lutego), Beatę Bilińską (3 lutego) i Wojciecha Świtałę (1-4 marca).

CHOPIN@200 - pod takim tytułem od 2 do 8 marca odbędzie się w Kopenhadze maraton pianistyczny oraz seria koncertów z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w wykonaniu studentów Królewskiego Konserwatorium Muzycznego oraz Akademii Muzycznej Det Jyske Musikkonservatorium.

Podczas Roku Chopina w Danii odbędą się również koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Jacka Kasprzyka oraz pianistki Ewy Kupiec, duńskojęzyczna o Chopinie pt. "W krainie wyobraźni" i wydanie książki o polskim kompozytorze autorstwa Knuda Kettinga i Evy Marii Jensen. Będzie to pierwsza, licząca 250 stron, książka o kompozytorze w języku duńskim, bogato ilustrowana, przedstawiająca tło historyczne, życiorys, dorobek i recepcję kompozytora w Danii. Książka ukaże się na wiosnę.

W styczniu obchody Roku Chopina zainaugurowano w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »