Tatrzański Park Narodowy będzie musiał przeprowadzić szerszą analizę oddziaływania na obszar Natura 2000 przed udostępnieniem nowych terenów narciarskich w rejonie Kasprowego Wierchu - poinformował w sobotę PAP Szymon Ziobrowski z TPN.
"Z przeprowadzonych analiz wynika, że zadania ochronne, które są podstawą działalności Tatrzańskiego Parku Narodowego, powinny być poddane tzw. strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko pod kątem ich potencjalnego wpływu na obszar Natura 2000" - powiedział PAP, Ziobrowski.
W minioną środę projekt udostępnienia nowych terenów narciarskich dla miłośników narciarstwa pozatrasowego był dyskutowany na posiedzeniu Rady Naukowej TPN. Podczas Rady pojawiły się wątpliwości, czy przeprowadzona przez TPN analiza i konsultacje społeczne są wystarczające, aby udostępnić nowe tereny narciarzom.
Procedura udostępnienia nowych terenów narciarskich przedłuży się najprawdopodobniej do przyszłego sezonu narciarskiego. "W najbliższym czasie przygotujemy projekt nowelizacji zadań ochronnych dla rejonu Kasprowego Wierchu i poddamy je wymaganej procedurze" - powiedział Ziobrowski.
W toku konsultacji społecznych, dotyczących udostępnienia nowych terenów dla narciarstwa pozatrasowego, wypowiedziało się osiem stowarzyszeń i osób prywatnych. Do władz TPN wpłynęło pięć opinii neutralnych lub pozytywnych w stosunku do pomysłu i trzy negatywne.
Zdaniem Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, która m.in. sprzeciwiła się udostępnieniu nowych stoków, przed podjęciem decyzji o poszerzeniu tras należy wdrożyć analizę ocen oddziaływania na obszar Natura 2000. Ponadto rozstrzygnięcie kwestii o poszerzeniu terenów narciarskich - zdaniem stowarzyszenia - nie może zależeć tylko od dyrektora TPN.
Zaproponowane przez Władze TPN proponują, aby wyznaczyć nowe tereny dla narciarzy w rejonie od wierzchołka Beskidu do Suchej Przełęczy oraz na wschodnich stokach Pośredniego Goryczkowego Wierchu. Tutaj brana jest pod uwagę ta część, z której dotychczas korzystali, łamiąc przepisy, miłośnicy narciarstwa pozatrasowego.
Pierwotnie dyrekcja TPN planowała udostępnienie całego zbocza Pośredniego Goryczkowego Wierchu oraz stoki Beskidu po Przełęcz Liliowe. W wyniku przeprowadzonych analiz zadecydowano o zawężeniu możliwych do udostępnienia tras narciarskich. Okazało się bowiem, że na odcinku pomiędzy wierzchołkiem Beskidu a Przełęczą Liliowe występuje rzadkie podłoże węglanowe i istnieje tam specyficzna roślinność, więc teren ten musi być chroniony.
Powierzchnia nowych terenów proponowanych przez TPN do udostępnienia dla narciarzy wynosi w sumie prawie 27 hektarów. Na tych terenach śnieg nie będzie ubijany za pomocą ratraków.
Jeżeli nowe tereny zostaną narciarzom udostępnione, to tylko na określony czas, a ewentualne przedłużenie terminu udostępnienia będzie uzależnione od monitoringu tego terenu. W przypadku, gdy narciarze będą wyjeżdżać poza wyznaczony obszar, TPN powróci do dotąd użytkowanych terenów.
Jutro ingres abp. Adriana Galbasa do archikatedry warszawskiej.
Miną lata, zanim będziemy mieli w Europie zdolności wymagane przez plany NATO.
Ludowa pobożność i wyzwania dla regionu Morza Śródziemnego - to główne tematy niedzielnej podróży.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."