W poniedziałek nastąpi większa niż początkowo zapowiadana przez Mateusza Morawieckiego rekonstrukcja rządu; przewidywana jest wymiana kilku ministrów - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS.
W poniedziałek o godz. 17 prezydent Andrzej Duda powoła rząd desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego. Większa rekonstrukcja rządu początkowo zaplanowana była na styczeń.
Morawiecki podczas piątkowej rozmowy w Telewizji Trwam mówił, że chciałby jak najszybciej powołać rząd "praktycznie w bardzo podobnym, czy niemalże identycznym składzie".
W niedzielę - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP - odbyła się wielogodzinna rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Morawieckim. W trakcie rozmowy - podają źródła PAP - konsultowane miały być szczegóły rekonstrukcji rządu. Zdecydowano - według informacji PAP - że niektóre zmiany w rządzie nastąpią już w poniedziałek, a kolejne mogą mieć miejsce w styczniu.
Także według nieoficjalnych informacji PAP po uroczystości desygnowania na premiera Mateusza Morawieckiego w piątek w Pałacu Prezydenckim odbyła się "długa rozmowa" prezydenta, Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. Rozmowa dotyczyła możliwych zmian na stanowiskach ministrów oraz współpracy Kancelarii Prezydenta RP z nowym gabinetem.
Źródła PAP w Kancelarii Prezydenta informują, że szef gabinetu prezydenta otrzymał propozycję objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych w rządzie Morawieckiego.
Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Morawieckiego. Prezydent podziękował Szydło za dotychczasową pracę i wyraził nadzieję, że współpraca z Morawieckim będzie "przynajmniej tak dobra" jak z Szydło.
Wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zaplanowano na wtorek.
Beata Szydło na czele rządu stała od zaprzysiężenia przez prezydenta 16 listopada 2015 roku. 7 grudnia premier Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Morawieckiego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.