Hermeliński: Będę zabiegał o audiencję u prezydenta ws. ordynacji wyborczej

Będę zabiegał o audiencję u prezydenta Andrzeja Dudy, by przedstawić mu nasze wszystkie zastrzeżenia ws. zmian w Kodeksie wyborczym - zapowiedział w piątek przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński. Ocenił, że PKW staje się kwiatkiem do "rządowego kożucha", a KBW - agendą rządową.

Sejm uchwalił w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Według jednej z nich szefa Krajowego Biura Wyborczego będzie powoływała Państwowa Komisja Wyborcza na siedem lat spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych we wniosku złożonym po zasięgnięciu opinii szefów trzech Kancelarii: Sejmu, Senatu i Prezydenta.

Sejm przyjął także poprawkę dotyczącą komisarzy wyborczych. Zgodnie z nią 100 komisarzy wyborczych (a nie 400, jak zakładał projekt) powołuje na okres pięciu lat Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Zmniejszenie liczby komisarzy wyborczych to - jak podkreślali autorzy projektu - ukłon w stronę PKW, która zgłaszała możliwe trudności z powołaniem 400 komisarzy w ciągu zaledwie 60 dni.

Na piątkowym briefingu Hermeliński powiedział, że odebranie PKW tych uprawnień dotyczących wyboru komisarzy i szefa KBW to "rodzaj takiego parawanu". "Minister (spraw wewnętrznych i administracji) sobie tworzy, czy władza sobie tworzy, z PKW parawan, który ma w jakimś sensie legitymizować wybory" - podkreślił.

Przewodniczący PKW ocenił, że Komisja "staje się kwiatkiem do rządowego kożucha", a KBW "staje się agendą rządową". Jego zdaniem uczciwiej będzie jeżeli wprost się powie, że szef MSWiA, czy rząd, bierze odpowiedzialność za całe wybory.

Szef PKW poinformował, że będzie zabiegał o audiencję u prezydenta Andrzeja Dudy. "Będę chciał mu przedstawić wszystkie nasze zastrzeżenia do ustawy już uchwalonej przez Sejm" - zapowiedział Hermeliński.

«« | « | 1 | » | »»
 • MarianNowak
  15.12.2017 12:16
  Mariusz Błaszczak otrzyma specjalne uprawnienia ingerowania w KBW, to niedobry pomysł. Widać dodatkowe zagrożenie w takim rozwiązaniu. PKW kontroluje finanse partii politycznych i z tego powodu nie powinno być powoływane politycznie. Likwidujemy rozwiązania sprawdzone, wprowadzając takie, które nie muszą działać lepiej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  noc
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »