Bursztynowy symbol wdzięczności

- Tego dzieła nie można z niczym porównać. Powierzchnia ołtarza - 120 metrów kwadratowych - znacznie wykracza poza inne znane kompozycje wykorzystujące w swojej architekturze bursztyn, w tym osławioną Bursztynową Komnatę, która ma zaledwie 86 metrów kwadratowych - tłumaczył prof. Krzysztof Polkowski.

W piątek 15 grudnia odbył się Koncert Symfoniczny Muzyki Polskiej w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza z okazji poświęcenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny.

Pierwotnie miał mieć on miejsce w bazylice św. Brygidy, gdzie 16 grudnia zostanie odsłonięty i poświęcony ołtarz. Jednak z przyczyn technicznych, a przede wszystkim dla większego komfortu słuchaczy i artystów, muzyczna uczta odbyła się w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

W koncercie "Muzyka zatopiona w bursztynie" wzięło udział kilkadziesiąt osób. W tym przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych, m.in.: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który poświęci Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny, abp Sławoj Leszek Głódź, biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, a także bp Edward Janiak z diecezji kaliskiej, minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, minister Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich,

Na widowni zasiedli także prof. Stanisław Radwański, były rektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektant ołtarza, oraz Mariusz Drapikowski, słynny pomorski artysta bursztynnik, współautor projektu i zarazem jego główny wykonawca.

Muzyczną ucztę poprzedził wykład prof. Krzysztofa Polkowskiego m.in. o idei powstania bursztynowego ołtarza. - Z inicjatywy ks. prał. Henryka Jankowskiego w 2000 r. narodził się pomysł wybudowania w bazylice św. Brygidy bursztynowego ołtarza. Dzieło stało się symbolem dziękczynienia Bogu za dar wolności dla narodu polskiego i wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II - przypomniał prelegent.

- Po śmierci ks. Jankowskiego dalszej budowy podjął się obecny proboszcz bazyliki, ks. kan. Ludwik Kowalski. Natomiast nowe inspiracje i pomysły, znacznie rozszerzające pierwotny projekt, wniósł abp Sławoj Leszek Głódź - podkreślił prof. Polkowski.

Prelegent przybliżył słuchaczom symbolikę ołtarza, którego centralnym elementem jest obraz Matki Bożej - patronki Świata Pracy - namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 roku. W 2001 r. Madonna i Dzieciątko otrzymały bursztynowe korony, poświęcone przez Jana Pawła II, a także wspaniałą, rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad - brygidek. Po bokach prezbiterium zasiadają majestatyczne figury z brązu przedstawiające Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały bursztynowy orzeł.

  Jan Hlebowicz /Foto Gość Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w bazylice św. Brygidy
- W centralnej osi ołtarza widnieje powstała w 2000 r. niemal dwumetrowa monstrancja z bursztynu, wykorzystywana podczas procesji Bożego Ciała ulicami Gdańska. Została tam umiejscowiona decyzją obecnego metropolity gdańskiego - mówił prof. Polkowski. W tym samym czasie w ołtarzu umiejscowione zostały również relikwiarze metrowej wysokości zawierające krew św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Prof. Polkowski podkreślił, że nowe elementy ołtarza to wynik idei kontynuacji budowy bursztynowej nastawy, z którą wyszedł metropolita gdański. - Zebrał na nowo twórców ołtarza - prof. S. Radwańskiego i M. Drapikowskiego oraz Mariusza Gliwińskiego. Tym samym ołtarz zyskał olbrzymich rozmiarów winorośl - symbolizującą Chrystusa. Kolejnymi elementami będą złote łany zbóż z bursztynowymi kłosami, które symbolizują Eucharystię. Zwieńczeniem będą polskie krzyże z elementami bursztynu - ojczyźniane, niepodległościowe, solidarnościowe, partyzanckie i te z przydrożnych kapliczek - wyliczał prelegent.

Uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny rozpoczną się w sobotę 16 grudnia o godz. 16 Mszą św. w bazylice św. Brygidy pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »