Od kilku lat biskupi francuscy spotykają się na dorocznej sesji teologicznej. W ubiegłym roku, w Strasburgu poruszali temat teologii liturgii, teraz podjęli refleksję nad Soborem Watykańskim II. W obecnej sesji uczestniczy ok. 60 biskupów i czterech kardynałów. Trzydniowe spotkanie w Albi zakończy się 24 lutego.
Biskupi zamierzają na początku podjąć refleksję nad problemem recepcji i akceptacji nauczania Soboru Watykańskiego II. Jak każdy inny sobór, musi on być zrozumiały, skomentowany, wyjaśniony i wprowadzony w życie. Następnie mają zostać poddane analizie liczne zmiany, które nastąpiły po Soborze, w szczególności w czasie pierwszych 10 lat. W końcu biskupi skupią się nad konstytucją dogmatyczną Dei Verbum, uważaną za jeden z najważniejszych tekstów soborowych. Szczególna uwaga ma zostać poświęcona szóstemu rozdziałowi tej konstytucji: Pismo święte w życiu Kościoła.
Sesja biskupów wpisuje się w pewną większą całość, ponieważ tegoroczne rekolekcje wielkopostne, które rozpoczęły się w niedzielę w katedrze Notre Dame w Paryżu, zatytułowane są „Sobór Watykański II, busolą dla naszych czasów”.
Warto przypomnieć, że temat Soboru jest we Francji ciągle żywy. Wielu widzi źródła dzisiejszego kryzysu Kościoła francuskiego w zbyt szybkim, zbyt radykalnym i czasami opacznym wprowadzaniu Soboru.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.