Mazurek: Będziemy się opowiadać za tym, by zakazać aborcji eugenicznej

Będziemy się opowiadać za tym, aby zakazać aborcji eugenicznej - powiedziała w środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Myślę, że większość z nas odrzuci projekt liberalizujący aborcję" - dodała.

Mazurek pytana była w Sejmie o stanowisko PiS w sprawie projektów ustaw dotyczących aborcji.

Posłowie rozpatrzą w środę projekt autorstwa komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który przewiduje możliwość przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty i wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. Z kolei projekt przygotowany przez komitet "#ZatrzymajAborcję", zakłada wykreślenie z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

"Powtórzę: obydwa projekty kierujemy do komisji. Będziemy się opowiadać za tym, aby zakazać aborcji eugenicznej" - oświadczyła rzeczniczka PiS.

"Myślę, że większość z nas odrzuci projekt liberalizujący aborcję" - dodała posłanka.

Krytycznie do zapisów projektu komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" odnosi się również Instytut Ordo Iuris. W opublikowanym oświadczeniu zarzuca proponowanym regulacjom sprzeczność z konstytucją i prawem międzynarodowym. Instytut przytacza treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja 1997 r., który orzekł, że "od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej". Zdaniem Ordo Iuris projekt jest również sprzeczny z Deklaracją Praw Dziecka ONZ, która nakazuje zapewnić dziecku "właściwą ochronę prawną, zarówno przed, jak i po urodzeniu".

Poparcie dla projektu "Ratujmy Kobiety 2017" wyraziło kilkanaście organizacji i partii politycznych, m.in. Partia Razem, SLD, Zieloni, a także ruch społeczny Dziewuchy Dziewuchom i Ogólnopolski Strajk Kobiet..

Natomiast poparcie dla projektu #ZatrzymajAborcję wyrazili m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Prezydent Andrzej Duda w jednym z wywiadów zapowiedział, że jeśli taka ustawa trafi na jego biurko, to ją podpisze. "Podpiszę ustawę zakazująca aborcji eugenicznej, przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa" - powiedział.

Przeciwko tym zmianom protestuje część organizacji kobiecych, m.in. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Jej zdaniem proponowane zmiany "dyskryminują kobiety i pozbawiają ich możliwości do podejmowania samodzielnych decyzji o swoim ciele i życiu". Federacja podkreśliła, że projekt nie przewiduje żadnej systemowej pomocy dla kobiet, które w przypadku zaostrzenia prawa, urodzą dzieci "niezdolne do samodzielnego życia, obarczone bardzo poważnymi, nieuleczalnymi chorobami, upośledzeniem umysłowym".

«« | « | 1 | » | »»
 • jan
  10.01.2018 13:14
  Dlaczego tylko eugenicznej ?
 • W.
  10.01.2018 13:18
  Wy tu pitu pitu, a w Sejmie przechodzi GMO. GMO = wynaturzenie!
  https://youtu.be/H6i6DE5ogfI
 • Jakub
  10.01.2018 16:38
  Żadne "pitu pitu" bo tutaj chodzi o ŻYCIE. Warto by dodać jakie poparcie stoi za inicjatywą ZatrzymajAborcje - podpisało się pod nią 830 tys. obywateli.
 • mak
  10.01.2018 17:04
  Będziemy się opowiadać, planujemy, popieramy, zamierzamy, obmyślamy. Myślę, że na pewno, za chwilę, niedługo, w najbliższej przyszłości, tuż tuż. Bo życie, rodzina, dzieci, dobro nasze najwyższe. Wartości chrześcijańskie, wartości moralne, wartości etyczne. Czas najwyższy, trzeba wreszcie, precz z liberalizacją, my to przeprowadzimy, nie to co tamten rząd. ...Tymczasem nadal aborcja jest legalna.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  wiecej »