Urząd prokuratorski Anglii i Walii ogłosił w czwartek kryteria, którymi będzie się kierował, podejmując decyzje ws. ścigania z urzędu osób pomagających innym w odebraniu sobie życia.
Wynika z nich, że urząd prokuratorski nadal będzie badał okoliczności każdej indywidualnej sprawy, ale większą rolę będzie dla niego odgrywała motywacja podejrzanego, który dopomógł komuś w śmierci, a mniejszą stan zdrowia zmarłego i osobiste stosunki między nimi.
W sytuacji, w której ktoś, kierując się współczuciem, dopomógł w samobójstwie komuś, "kto miał wyraźne, od dawna ustalone i oparte na wiedzy życzenie śmierci", prokuratura nie będzie stawiała zarzutów.
Dyrektor urzędu prokuratorskiego Kier Starmer powiedział mediom, że wytyczne ogłosił, by uściślić obowiązujące prawo, a nie "otwierać drzwi dla eutanazji", która w świetle prawa jest nielegalna.
Wytyczne nie mają pierwszeństwa przed wolą parlamentu. Ustalają ramy, w których prokuratorzy mogą decydować, które sprawy powinny trafić do sądu, a które nie" - wskazał.
"Wspomagane samobójstwo polega na dopomożeniu ofierze w odebraniu sobie życia. Ktoś, kto odbiera życie innemu, dokonuje zupełnie innego czynu i może zostać oskarżony o zabójstwo umyślne lub nieumyślne. Jest ważne, by zachować to rozróżnienie i zrozumieć je " - wyjaśnił.
"Wyraźna różnica musi być zachowana między tymi, którzy kochanej osobie dopomagają w śmierci, a podejrzanymi, którzy kładą kres ludzkiemu życiu (bez ich zgody - PAP)" - dodał.
Wspomagane samobójstwo zagrożone jest w prawie angielskim karą do 14 lat pozbawienia wolności, ale dotąd nikt spośród 134 Brytyjczyków, którzy z członkami rodzin i krewnymi pojechali do szwajcarskiej kliniki Dignitas, by tam dopomóc im umrzeć, nie był przez prokuraturę ścigany.
Starmer został zmuszony do wydania wytycznych na mocy orzeczenia Izby Lordów w sprawie wniesionej przez chorą na stwardnienie rozsiane Debbie Purdy. Zamierza ona poddać się eutanazji w Szwajcarii, ale chce z góry mieć pewność, że jej mąż nie będzie ścigany po jej śmierci.
Wytyczne skrytykował dyrektor stowarzyszenia "Care Not Killing Alliance" dr Peter Saunders, argumentując, że "każdy, kto dopomógł komuś w samobójczej śmierci, będzie argumentował, że kierował się współczuciem, a jedynego świadka, który mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie, nie będzie wśród żywych".
Przeciwko prawnemu dopuszczeniu eutanazji wypowiedział się premier Gordon Brown, wskazując, że na osoby starsze i chore może być wywierana presja, by zgodziły się umrzeć.
Wytyczne opublikowane w czwartek zastępują wcześniejsze o charakterze przejściowym, wydane po orzeczeniu Izby Lordów i rozróżniające pomiędzy motywem współczucia a złymi intencjami w przypadku dopomożeniem komuś w samobójczej śmierci.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.