W.Brytania: Wytyczne ws. wspomaganego samobójstwa

Urząd prokuratorski Anglii i Walii ogłosił w czwartek kryteria, którymi będzie się kierował, podejmując decyzje ws. ścigania z urzędu osób pomagających innym w odebraniu sobie życia.

Wynika z nich, że urząd prokuratorski nadal będzie badał okoliczności każdej indywidualnej sprawy, ale większą rolę będzie dla niego odgrywała motywacja podejrzanego, który dopomógł komuś w śmierci, a mniejszą stan zdrowia zmarłego i osobiste stosunki między nimi.

W sytuacji, w której ktoś, kierując się współczuciem, dopomógł w samobójstwie komuś, "kto miał wyraźne, od dawna ustalone i oparte na wiedzy życzenie śmierci", prokuratura nie będzie stawiała zarzutów.

Dyrektor urzędu prokuratorskiego Kier Starmer powiedział mediom, że wytyczne ogłosił, by uściślić obowiązujące prawo, a nie "otwierać drzwi dla eutanazji", która w świetle prawa jest nielegalna.

Wytyczne nie mają pierwszeństwa przed wolą parlamentu. Ustalają ramy, w których prokuratorzy mogą decydować, które sprawy powinny trafić do sądu, a które nie" - wskazał.

"Wspomagane samobójstwo polega na dopomożeniu ofierze w odebraniu sobie życia. Ktoś, kto odbiera życie innemu, dokonuje zupełnie innego czynu i może zostać oskarżony o zabójstwo umyślne lub nieumyślne. Jest ważne, by zachować to rozróżnienie i zrozumieć je " - wyjaśnił.

"Wyraźna różnica musi być zachowana między tymi, którzy kochanej osobie dopomagają w śmierci, a podejrzanymi, którzy kładą kres ludzkiemu życiu (bez ich zgody - PAP)" - dodał.

Wspomagane samobójstwo zagrożone jest w prawie angielskim karą do 14 lat pozbawienia wolności, ale dotąd nikt spośród 134 Brytyjczyków, którzy z członkami rodzin i krewnymi pojechali do szwajcarskiej kliniki Dignitas, by tam dopomóc im umrzeć, nie był przez prokuraturę ścigany.

Starmer został zmuszony do wydania wytycznych na mocy orzeczenia Izby Lordów w sprawie wniesionej przez chorą na stwardnienie rozsiane Debbie Purdy. Zamierza ona poddać się eutanazji w Szwajcarii, ale chce z góry mieć pewność, że jej mąż nie będzie ścigany po jej śmierci.

Wytyczne skrytykował dyrektor stowarzyszenia "Care Not Killing Alliance" dr Peter Saunders, argumentując, że "każdy, kto dopomógł komuś w samobójczej śmierci, będzie argumentował, że kierował się współczuciem, a jedynego świadka, który mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie, nie będzie wśród żywych".

Przeciwko prawnemu dopuszczeniu eutanazji wypowiedział się premier Gordon Brown, wskazując, że na osoby starsze i chore może być wywierana presja, by zgodziły się umrzeć.

Wytyczne opublikowane w czwartek zastępują wcześniejsze o charakterze przejściowym, wydane po orzeczeniu Izby Lordów i rozróżniające pomiędzy motywem współczucia a złymi intencjami w przypadku dopomożeniem komuś w samobójczej śmierci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
8°C Wtorek
noc
wiecej »