Polska pomoc ma mieć otwartą formułę

Polska pomoc humanitarna ma mieć otwartą formułę i będzie skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na ich przynależność narodową czy wyznanie - zadeklarowała w rozmowie z dziennikarzami w Ammanie minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

Minister ds. pomocy humanitarnej przebywa od soboty w Jordanii, gdzie odwiedzi dwa obozy dla uchodźców - Zaatari i Azrak oraz spotka się z przedstawicielami UE, organizacji pozarządowych i władz kraju.

W rozmowie z dziennikarzami Kempa podkreśliła, że polska pomoc humanitarna w tym regionie ma mieć formułę otwartą i być skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na wyznanie, czy przynależność etniczną. "Każdy potrzebujący, który się zgłosi, który będzie potrzebował tej pomocy ma być tą pomocą objęty, jeżeli będą angażowane w to środki z budżetu państwa" - powiedziała. "Taki warunek ze swojej strony stawiamy" - dodała Kempa.

Minister podkreśliła, że na miejscu pomoc organizują także ambasady, m.in. poprzez tzw. małe granty o charakterze rozwojowym. Obecnie - jak dodała - granty te są przyznawane głównie na cele edukacyjne, związane pomocą medyczną, a także aktywizacją zawodową kobiet. 

Poza pomocą finansową na miejscu potrzebna jest również pomoc materialna m.in. dla placówek edukacyjnych działających w obozach. Polska delegacja dostarczy obozom dla uchodźców m.in. przybory szkolne dla znajdujących się w nich dzieci i młodzieży.

Wśród polskiej delegacji znajdują się również lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, którzy mają pomóc w przeprowadzeniu rozpoznania najbardziej palących i możliwych do zrealizowania przez polski rząd potrzeb dotyczących opieki medycznej.

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  14.01.2018 12:12
  Bardzo piękna i godna najwyższego uznania - profesjonalizacja pomocy w zryzowaniu autentyzacji. \Platon ⇡ ⇠ ↴ Odwaga jest to wiedza o tym, czego się bać trzeba, a czego nie trzeba.\
  \Seneka ⇡ ⇠ ↴ Starszy Człowiek dzielny nie będzie się bał niebezpieczeństw, ale będzie ich unikał.\ Ks. prof. Waldemar Cisło: Jesteśmy bardzo szczodrym narodem, link: http://lublin.gosc.pl/doc/4332830.Ks-prof-Waldemar-Cislo-Jestesmy-bardzo-szczodrym-narodem


 • Jan Maria
  14.01.2018 17:27
  Pomoc dla ośrodków dla uchodżców to ważna rzecz ale nie przesadzajmy bo Polska nie jest najbogatszym państwem ani też nie była nigdy najeżdżcą czy agresorem. To my cierpieliśmy wieki całe grabieniem nas przez sąsiadów uciskiem i mordowaniem nas.Więc z tą pomocą to rozważnie działać.
 • Marek
  15.01.2018 08:04
  Państwa kolonizacyjne są na tyle bogate, że we współpracy z państwami bezpiecznymi w Azji czy Afryce powinny budować obozy dla prześladowanych, uciekających przed wojną czy biedą. Lecz obozy takie, które dadzą im godne życie i przygotują ich do chęci ratowania i poprawienia życia w swojej ojczyźnie. Polska oczywiście też powinna kłaść jak największe środki na tę pomoc. Nie przywrócimy Afryki do normalności sami zginiemy w przyszłości.
 • Gość
  15.01.2018 10:00
  Nie rozumiem po co sie wyrywać z tą ciągle wzrastająca pomocą dla obcych, skoro Polska jest ciągle jednym z biedniejszych krajow Unii i pomoc potrzebna jest naszym rodakom. Nigdy nie mieliśmy kolonii i nie wykorzystywalismy innych krajow.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  wiecej »