W 200. rocznicę urodzin Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji, otwarto w poniedziałek Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. "To najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie czy też na świecie" - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
W uroczystości uczestniczą m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
"Ten chopinowski dom, bo trudno nazwać tę instytucję tylko placówką muzealną, należał się Chopinowi" - ocenił szef resortu kultury. "Kiedy Chopin mieszkał w Warszawie, ten budynek nie miał drugiego piętra, ale Chopin na pewno tędy się przechadzał, bo Chopin kochał Warszawę" - mówił Zdrojewski.
Prezydent Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że Muzeum Fryderyka Chopina jest tak samo potrzebne jak Muzeum Powstania Warszawskiego. "Te muzea były bardzo Polsce potrzebne - polskiej historii. (...) Muzeum Fryderyka Chopina to element polityki, która nie wszystkim się podoba, polityki historycznej. Musimy jednak pokazywać światu naszą tożsamość, a jest to nie tylko historia walk, (...) ale też historia polskiej kultury" - zaakcentował Kaczyński.
"Chopin był pół Francuzem, pół Polakiem i pamiętamy o tym oczywiście, ale jego muzyka to muzyka tylko i wyłącznie polska, o tym też chcemy pamiętać" - podkreślił.
"Chopin był warszawiakiem, (...) spędził tu większość swego życia. (...) Z radością witam to Muzeum" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Zabytkowe wnętrza Zamku Ostrogskich, w którym mieści się muzeum, zostały gruntownie zmodernizowane, a muzealna przestrzeń wraz z nową salą koncertową zwiększyła się prawie dwukrotnie.
Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostaną zaprezentowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający będzie mógł sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. Pomoże w tym specjalny chip, który posłuży jako klucz i indywidualny przewodnik po wystawie. Goście będą mogli wybrać jedną z tras zwiedzania: od kilkugodzinnej, szczegółowej, dla koneserów, po skróconą, łatwiejszą, dla tych, którzy biografii i twórczości Chopina nie znają jeszcze zbyt dobrze lub dla najmłodszych.
Kolekcja Muzeum Fryderyka Chopina liczy obecnie ponad 5 tys. obiektów, wśród których znajdują się autografy i pierwodruki dzieł Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne edycje dzieł kompozytora i jemu współczesnych oraz obrazy, grafiki i rzeźby.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.