Rex Tillerson odwiedził prezesa PiS

Około 45 minut trwało sobotnie spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Po spotkaniu w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 ma się odbyć briefing prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który ma dotyczyć także sobotniego posiedzenia Rady Politycznej ugrupowania. Rada wybrała m.in. nowego szefa Komitetu Wykonawczego PiS. Został nim Krzysztof Sobolewski.

W rozmowie Kaczyńskiego z Tillersonem brał udział m.in. szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który mówił wcześniej dziennikarzom, że spotkanie ma dotyczyć relacji polsko-amerykańskich, polityki międzynarodowej oraz sytuacji w UE.

Tillerson powiedział na sobotniej konferencji prasowej w Warszawie, że chciałby poznać "perspektywę" lidera PiS. - Prezes Kaczyński ma bardzo długą, ważną historię tutaj, w Polsce, w zakresie rozwoju Polski przez ostatnie 20 lat. I chcę zobaczyć, jaka jest jego perspektywa. Dla mnie jest to po prostu możliwość, aby usłyszeć coś nowego od lidera. Zawsze, kiedy mam okazję coś takiego zrobić, to z tego korzystam - powiedział sekretarz stanu USA.

Przed rozmowami na Nowogrodzkiej Tillerson złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta. W krótkim wystąpieniu podkreślił, że nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła.

- Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii - podkreślił sekretarz stanu USA. - W imieniu narodu amerykańskiego, jestem zaszczycony mogąc razem z naszymi polskimi przyjaciółmi, uczcić 73. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, natomiast musimy pamiętać, co wydarzyło się tam i w podobnych obozach podczas rządu terroru nazistów - mówił sekretarz stanu USA.

Szef amerykańskiej dyplomacji przekonywał, jak ważna jest pamięć o tych, którzy przeżyli śmierć swoich bliskich. - Spotykaliśmy się z ludźmi, którzy przeżyli i łączymy się myślami z tymi, którzy cierpieli w tych obozach. Łączymy się w naszych modlitwach i wspieramy ich. Chylimy również czoła przed wieloma aktami odwagi za strony tych, którzy schronili skazanych na śmierć, samych siebie wystawiając na niebezpieczeństwo - podkreślił Tillerson.

- Na tę okazję przypominam, że nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła. Sojusz Zachodu postawił sobie za cel zabezpieczenie i zagwarantowanie, że nigdy nie dojdzie do tego ponownie. Jeden z największych synów Polski, papież Jan Paweł II, rozumiał czym była twarz zła, gdy mówił: nikomu nie wolno przechodzić obojętnie obok tragedii Shoah. Gdy świętujemy ten dzień, w milczącej pamięci powtarzajmy słowa naszego własnego zaangażowania: nigdy więcej, nigdy więcej - mówił szef amerykańskiej dyplomacji.

Podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie Tillersonowi towarzyszyli m.in.: szefowa gabinetu sekretarza stanu Margaret Peterlin, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul Wayne Jones oraz przedstawiciele żydowskiej społeczności w Polsce, wśród nich historyk i dziennikarz, więzień obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski. Na początku uroczystości przewodnicząca gminy wyznaniowej żydowskiej Anna Chipczyńska odczytała Psalm Dawidowy.

«« | « | 1 | » | »»
 • mee...
  27.01.2018 15:44
  Wszystko wskazuje na to, ze trzeba bedzie zaplacic te 65 mld...Amerykanin daje tez do zrozumienia, ze spadkobiercy zostali zamordowani...dlatego tez nie powinno dziwi , ze spakobiercow nie ma nie z ich winy...Polska zaplaci wiec ziomkom, to Zydzi sa spadkobiercami. Ide o zaklad, ze Prezes sie zgodzil...
 • konserwatysta23
  27.01.2018 18:58
  Kuriozum - zwykły poseł partii rządzącej i zarazem jej prezes spotyka się z sekretarzem stanu USA. Oto dowód na nieprzewidywalność jakichkolwiek politycznych działań, i amerykańskich i obecnej polskiej władzy. Pytanie zasadnicze brzmi: kto kreuje politykę władz polskich, obecnie, i jakie są zamierzenia na przyszłość (inny podmiot kreuje, inny wykonuje, czyli jak w perelowskiej rzeczywistości i mentalności). Nie chodzi o gładkie, a puste słowa, chodzi o konkrety.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Piątek
  wieczór
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  wiecej »