W poniedziałek porozumienie ws. utworzenia koalicji w Niemczech?

Polityk SPD Heiko Maas jest przekonany, że w poniedziałek zostanie osiągnięte porozumienie ws. utworzenia w Niemczech koalicji rządowej. "Do uzgodnienia pozostały ostatnie sporne punkty" - powiedział Maas w niedzielę wieczorem w niemieckiej telewizji ARD.

Maas, który jest także federalnym ministrem sprawiedliwości, uważa, że rozmowy koalicyjne zakończą się powodzeniem w poniedziałek.

Te "ostatnie sporne punkty" w rozmowach koalicyjnych między SPD a chadeckim blokiem CDU/CSU to kwestie, które szczególnie, jak podkreśla niemiecka agencja dpa, leżą socjaldemokratom na sercu: służby zdrowia i czasowych umów o pracę.

W niedzielę udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wydatków na rozbudowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. CDU/CSU i SPD chcą na ten cel przeznaczyć do 12 mld euro - poinformował wcześniej sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil.

W toczących się od 26 stycznia negocjacjach ustalenia zapadły w następujących dziedzinach: mieszkalnictwo (m.in. ograniczenia wzrostu cen wynajmu, budowa mieszkań socjalnych), rolnictwo, cele klimatyczne i energetyka (m.in. plan stopniowego zmniejszania produkcji energii z węgla), emerytury, migracja, ustawowe ubezpieczenie zdrowotne (zrównanie składek od pracowników i pracodawców), opieka pielęgniarska, rynek pracy, zasiłki rodzinne (wzrost o 25 euro miesięcznie na dziecko), pakiet dla kolei, edukacja, finanse, bezpieczeństwo, obrona i in.

CDU/CSU i SPD liczyły wstępnie na osiągnięcie porozumienia do 3-4 lutego, ale założyły dwa dni rezerwy, gdyby negocjacje miały się przeciągnąć.

Niemcy zmagają się z utworzeniem rządu od wyborów z 24 września 2017 roku, w których zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Od 24 października kanclerz Angela Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

W niedzielę rano Angela Merkel powiedziała, że rozmowy koalicyjne z SPD są twarde i jeszcze nie wiadomo, kiedy się zakończą.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY, PAP, PARTIE, RZĄD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  8°C Sobota
  noc
  4°C Sobota
  rano
  11°C Sobota
  dzień
  12°C Sobota
  wieczór
  wiecej »