Dziewulski przed komisją

Były poseł SLD Jerzy Dziewulski powiedział w piątek przed sejmową komisją śledczą, że osobiście informował Ryszarda Kalisza i Andrzeja Brachmańskiego o sprawie Krzysztofa Olewnika.

Zeznając w styczniu przed komisją Kalisz, były szef MSWiA z czasów rządów SLD oraz nadzorujący policję b. wiceminister SWiA Brachmański nie pamiętali, by sprawą Olewnika interesował się Dziewulski.

On sam pytany w piątek, dlaczego obaj politycy twierdzą, że nie rozmawiali z nim na temat uprowadzenia Olewnika powiedział, że "pytanie jest dla niego bardzo trudne". "Nie wiem, co mam odpowiedzieć. (...) Zeznaję pod przysięgą. Rozmawiałem z Brachmańskim. (...) Rozmawiałem z Kaliszem" - powiedział.

Dziewulski mówił, że jest zaskoczony stanowiskiem obu polityków. Mniej Kalisza, bo - jak przyznał - rozmowa z nim była krótka. "Jego obecność w gabinecie była fizyczna, nie duchowa; zakładałem, że miał jakiś problem" - powiedział. "Z Brachmańskim rozmowa długa. Wyraziłem sugestię, że sprawę trzeba przenieść na inny poziom; (...) naciskałem na zmianę funkcjonariuszy" - dodał.

Dziewulski podał, że pierwszy raz zetknął się ze sprawa Olewnika, kiedy bliscy Krzysztofa przyszli do niego w maju 2004 r. "Wydawało się, że to będzie rozmowa jak wiele innych; po 40 minutach rozmowy byłem przerażony" - powiedział. Opinię tę powtórzył w rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu komisji. "Ja już nie jestem w stanie wydawać negatywnych ocen w sprawie Olewnika, nie jestem w stanie, nie umiem. Czegoś takiego nie słyszałem i nie widziałem. Za dużo cwaniactwa się przy tym kręciło, niechlujstwa, głupoty" - ocenił.

Były poseł SLD potwierdził przed komisją, że Włodzimierz Olewnik wspominał mu o interwencjach u polityków lewicy, m.in. Zbigniewa Siemiątkowskiego i Andrzeja Piłata oraz lokalnego działacza Grzegorza K. "Włodzimierz Olewnik mówił, że występował do wielu osób z różnych opcji, kojarzę te nazwiska" - wskazał.

Dziewulski krytycznie ocenił w piątek przed komisją działania podejmowane przez detektywa Krzysztofa Rutkowskiego. "Szkoda słów na tego faceta" - powiedział dziennikarzom na sejmowym korytarzu.

Krzysztofa Olewnika porwano w październiku 2001 r. W lipcu 2003 r. okup w wysokości 300 tys. euro przekazano porywaczom, którzy jednak nie uwolnili uprowadzonego. Miesiąc po odebraniu okupu przez porywaczy Krzysztof Olewnik został zamordowany. Ciało ofiary znaleziono w październiku 2006 r., zakopane przez sprawców zabójstwa w lesie w miejscowości Różan (Mazowieckie).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
19°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
12°C Niedziela
dzień
wiecej »