Powstanie pomnik ofiar tragedii smoleńskiej?

- Odmawianie tym ludziom prawa do tego, żeby ich pamięć mogła być uczczona, by mogli mieć widome miejsce pamięci (...), nie mieści się w polskich kanonach tradycji - powiedział przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Sasin, który jest członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, podkreślił w TVP Info, że budowa pomnika ofiar tragedii została rozpoczęta. "Chcemy i mamy pełną determinację, żeby 10 kwietnia został odsłonięty" - powiedział.

Zaznaczył, że ofiar katastrofy smoleńskiej "nie można zaszufladkować w jeden sposób, do jednej opcji politycznej". "Tam była pełna reprezentacja polskiego narodu, która udawała się do Smoleńska, do Katynia, żeby oddać hołd tym, którzy zginęli kilkadziesiąt lat wcześniej" - wskazał Sasin.

Zdaniem ministra, są to ofiary największej tragedii, jaka wydarzyła się w Polsce po drugiej wojnie światowej. "My Polacy czcimy zmarłych, a szczególnie tych, którzy zginęli na służbie ojczyzny, w dobrej sprawie" - powiedział.

Sasin podkreślił, że kwestia budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego "jest jeszcze przed nami". "Przewidujemy, że dopiero jesienią, w listopadzie, ten pomnik będzie miał szansę być odsłonięty. Ale pomnik ofiar tragedii powstanie" - dodał.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział w środę, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie, a ul. Królewską. W czwartek Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gosc
  10.02.2018 16:28
  Te schody konczace sie przepascia z czarnego (niepolskiego!) kamienia, to proroctwo losow PiSu. Pycha (zawlaszczenia calego kraju dla prywatnych celow) kroczy zawsze przed upadkiem. Granie grobami ofiar katastrofy samolotowej, zeby poroznic i sklocic kraj nie jest czynem chrzescijanskim i nie skonczy sie dobrze dla kraju. Ani dla PiSu. Ale akurat sami sobie taki los starannie buduja i nawet wysokie premie nie osladza ich losu po zmianie ekipy u wladzy, ktora wykorzysta ich prawo dla wlasnych celow.
  Tylko Polski szkoda...
 • Gosc
  10.02.2018 17:48
  "Odmawianie tym ludziom prawa do tego, żeby ich pamięć mogła być uczczona, by mogli mieć widome miejsce pamięci (...), nie mieści się w polskich kanonach tradycji". Przeciez juz pomik jest. Na Powazkach. Czyzby polska tradycja bylo zastawianie kraju pomnikami na prywatne zyczenie? To dlaczego nie uczczono tak ofiar roznych innych katastrof, takze samolotowych? W koncu kazda "ofiara ma prawo do uczczenia jej pamieci" i to koniecznie na centralnym placu stolicy. Jak rownosc, to rownosc.
 • Marek
  12.02.2018 12:34
  Przecież tu nie chodzi o pomnik (którego projekt jest zresztą wyjątkowo udaną przestrzenną formą, bez żadnych kontrowersji). Problem, leży w sposobie załatwienia jego lokalizacji, a teraz pospiesznej budowy. PiS przeprowadził cały proces na kłamstwie i z pogwałceniem obowiązującego prawa, a to rządzącej partii, mającej zresztą prawo w swej nazwie, po prostu nie przystoi). Przez lata karmi się opinię społeczną wyssanymi z palca rewelacjami podkomisji smoleńskiej, każdego 10 dnia każdego miesiąca prezes obiecuje rzeczy, choć wie, że i tak obietnic nie dotrzyma, a teraz ta granda z pomnikiem. Nie tak w państwie prawa władza powinna dochowywać pamięci o strasznej narodowej tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Piątek
  wieczór
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  wiecej »