Kard. Collins: Eutanazja kształtuje mentalność, skłania do samobójstw

Praktykowana w Kanadzie eutanazja ma silny wpływ na mentalność mieszkańców tego kraju.

Umacnia ich w przekonaniu, że człowiek ma wartość tylko wtedy, gdy jest w pełni sił i gdy wszystko mu się wiedzie – uważa kard. Thomas Collins. Wskazuje on, że przejawem tej nowej mentalności jest między innymi wysoki wskaźnik samobójstw wśród młodzieży. Oni uczą się od kanadyjskiego rządu, że życie, które nie ma sensu trzeba po prostu zakończyć. Mówi kard. Collins.

„Problem polega na tym, że ukrywa się rzeczywistość za fałszywą i dobrze brzmiącą terminologią. Tych ludzi się bowiem zabija, a nie pozwala się im umrzeć. I zwolennicy eutanazji są tego świadomi. Było to widać podczas sporu o terminologię właśnie. Nawet słowo eutanazja wydawało im się zbyt brutalne. Dlatego mówią o medycznej pomocy w umieraniu. Kiedy umierała moja siostra, to rzeczywiście korzystała z medycznej pomocy w umieraniu. Była to opieka paliatywna, kontrolowano jej ból. Ale w tym, co przewidział kanadyjski rząd nie ma pomocy, opieki, jest zadanie śmierci. I na tym koniec. Nie żyjesz. Na tym polega eutanazja. I w czasach, kiedy zwłaszcza ludzie młodzi tak często popełniają samobójstwo, bo stracili wszelką nadzieję, nasz rząd i wszyscy ci, którzy chlubią się swym współczuciem i miłosierdziem, mówią nam wszystkim: jeśli czujesz, że twoje życie nie ma sensu, to po prostu je zakończ. Tak być nie może. To nie jest dobre! To nie jest dobre dla naszego społeczeństwa!” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Collins.

Zdaniem arcybiskupa Toronto sprawdza się dziś to, co zapowiadał Jan Paweł II. Nastaje cywilizacja śmierci. W jej kontekście bardzo ważne jest jednak świadectwo, które dał polski Papież w ostatnich miesiącach swego życia. „Jego ciało było wyniszczone, a przy tym wielkość tego człowieka dla wszystkich była oczywista” – wspomina kard. Collins. Dodaje zarazem, że Kościół w Kanadzie nie pozostanie bezczynny w obliczu tej nowej rzeczywistości. Zabiega o rozwój terapii paliatywnych, a zarazem na szczeblu lokalnym, w parafiach chce docierać do wszystkich, którzy powątpiewają o wartości swego życia. „Chcemy, by odkryli własną godność” – powiedział kanadyjski kardynał.

«« | « | 1 | » | »»
 • nika
  07.03.2018 08:42
  "uczą się od kanadyjskiego rządu, że życie, które nie ma sensu trzeba po prostu zakończyć. Mówi kard. Collins." A Ksiądz Kardynał uczy ich tego samego, powtarzając te słowa. Nie ma życia, które nie ma sensu. A jeśli komuś się wydaje, że jego dalsze życie nie ma sensu, to trzeba mu pomóc, żeby ten sens mógł zobaczyć, zobaczyć swoją godność, także w cierpieniu. Tylko że to wymaga czasu, cierpliwego towarzyszenia,nakładu sił i pieniędzy, a tego brakuje, bo staliśmy się społeczeństwami, w których człowiek to wartość użytkowa i szkoda pieniędzy i czasu na podtrzymywanie kogoś, kto jest lub wydaje się nieprzydatny. Przesadzam? A jak się nazywa jedno z najważniejszych stanowisk w firmach? Spece od zarządzania ZASOBAMI LUDZKIMI. Nie jestem zasobem ludzkim. Jestem człowiekiem. Mam swoje życie, godność, czasem słabość, niepełnosprawność i cierpienie. I jako taki właśnie człowiek - od społeczeństwa i państwa wymagam szacunku a w razie potrzeby - także pomocy. W życiu, nie w uśmiercaniu. I to samo chcę dawać. Po prostu - w każdym zobaczyć Dziecko Boże. Bo jest.
 • czytam
  07.03.2018 09:22
  W dzisiejszej holenderskiej prasie opublikowano dane za 2017 rok. Uśmiercono 6.585 ludzi tj. o 8% więcej niż w poprzednim roku. http://www.dutchnews.nl/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Środa
  wieczór
  12°C Czwartek
  noc
  9°C Czwartek
  rano
  13°C Czwartek
  dzień
  wiecej »