Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu nadzoruje dochodzenie w sprawie przeciwko obywatelowi Izraela Zeevowi K., podejrzanemu o znieważenie pomnika ofiar na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.
Zgodnie z ustaleniami prokuratury, 20-letni obywatel Izraela Zeev K. w środę zwiedzał Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Około godz. 13.10 po wejściu na teren Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau Zeev K. oddał mocz na schodach pomnika. Świadkiem tego zachowania była przewodniczka grupy zwiedzającej w tym samym czasie Muzeum, która poinformowała o zdarzeniu pracowników straży muzealnej. Przybyli na miejsce policjanci zatrzymali Zeeva K.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko poinformował w czwartek, że mężczyźnie przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 261 kk (znieważenie pomnika urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego).
"Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, wyraził skruchę, nie potrafił jednak wskazać motywów swojego zachowania" - poinformował rzecznik w komunikacie.
Jak dodał, z podejrzanym uzgodniono karę grzywny w wysokości 250 stawek dziennych po 20 zł. Na jej poczet zajęto należące do niego 2 tys. zł.
Po wykonaniu czynności Zeev K. został zwolniony.
"W ciągu dnia przeplatał modlitwę z odpoczynkiem, a dziś rano przyjął Komunię świętą."
Sudan to jedyny obecnie kraj świata, gdzie panuje klęska głodu.
"Linia frontu jest pierwszą linią obrony dla Europy i Francji".
Spotkanie będzie dotyczyć między innymi kwestii religii w szkołach.
W planie nie zapisano tylko, kto miałby zapłacić za odbudowę.