Która stacja telewizyjna jest najlepiej postrzegana przez Polaków?

Telewizja Polsat jest najlepiej postrzegana spośród objętych przez CBOS badaniem stacji telewizyjnych; pozytywnie wypowiada się o Polsacie 70 proc. ankietowanych, działalność TVN przychylnie odbiera 66 proc., a TVP - 59 proc.

Jak podkreśla CBOS od października ubiegłego roku opinie Polaków o nadawcach telewizyjnych w zasadzie nie uległy zmianie. Jak wskazano, spośród objętych badaniem stacji telewizyjnych najlepiej postrzegana jest telewizja Polsat, o jej działalności pozytywnie wypowiada się 70 proc. (bez zmian) ankietowanych, natomiast negatywnie - 10 proc. (spadek o 2 pkt proc.)

Z kolei w przypadku działalności TVN pozytywnie wypowiada się 66 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), a negatywnie - 17 proc. (spadek o 1 pkt proc.)

Zadowolenie z działalności TVP deklaruje 59 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.), a niezadowoleni 27 proc. respondentów. (bez zmian)

"Nasilenie krytycyzmu wobec dwóch ostatnich nadawców telewizyjnych, zwłaszcza TVP, obserwujemy w naszych badaniach od marca 2016 roku" - wskazał CBOS.

Według sondażu, na oceny nadawców telewizyjnych zauważalny wpływ mają poglądy polityczne i preferencje partyjne ankietowanych. Działalność stacji komercyjnych relatywnie lepiej postrzegają osoby o poglądach lewicowych lub centrowych, zamierzające głosować na PO, Nowoczesną lub SLD. W tych grupach zauważalnie częściej niż przeciętnie krytykowane jest TVP.

Natomiast pozytywnymi opiniami o telewizji publicznej wyróżniają się respondenci o poglądach prawicowych i zwolennicy PiS. Wraz z potencjalnymi wyborcami Kukiz'15, relatywnie często wypowiadają się oni negatywnie o działalności stacji komercyjnych, szczególnie TVN.

Eksperci z CBOS zaznaczyli, że opinie o nadawcach radiowych są mniej wyrobione, co - jak ocenili - wynika prawdopodobnie z mniejszej liczby odbiorców. Pozytywnie o pracy Polskiego Radia wypowiada się 43 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z październikiem), RMF FM - 56 proc. (spadek o 2 pkt proc.), Radia Zet 47 proc. (spadek o 4 pkt proc.). Negatywnie oceniający te rozgłośnie nadal pozostają w mniejszości (odpowiednio: PR - 11 proc., a Radio Zet i RMF FM - po 5 proc.).

Najbardziej zróżnicowany pozostaje odbiór Radia Maryja. Obecnie działalność tej rozgłośni dobrze ocenia 20 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.) i niemal tyle samo (18 proc.) - źle; 62 proc. nie ma wyrobionej opinii o tej stacji.

"Można ponadto dodać, że poziomem niezadowolenia z działalności stacji komercyjnych (Radia Zet i RMF FM) w największym stopniu wyróżniają się osoby najbardziej zaangażowane w praktyki religijne" - zauważa CBOS.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1140 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CBOS, MEDIA, PAP, SONDAŻ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Łodzianka
  18.04.2018 22:24
  Telewizji oglądam niewiele bo mam mało czasu ale lubię oglądać programy, z których dowiem się więcej o świecie, historii, przyrodzie, nauce.
  Z telewizji nadającej w języku polskim oglądam wyłącznie nasze rodzime TVP i TVP2. Czasem jeszcze "Rozmowy niedokończone" z TV Trwam. Poza tym oglądam programy przyrodnicze i naukowe ze stacji TVP Historia, BBC World, Discovery Science, National Geographic, National Geographic Wild, Planete i taką stację z programami dokumentalnymi rosyjską ale na szczęście są angielskie napisy RT Doc. Z polsatowskich programów to Viasat History i Viasat Nature. Oglądam też niektóre filmy na Sci-fi i 13 ulicy. Jeśli mam coś podać z TVN to tylko Turbo.
 • Esc
  19.04.2018 12:17
  TVN, Polsat zablokowałem w nowoczesnym TV. Fajna opcja bo jak chodzę po kanałach to nie mam prawa chociaż na chwilę wejść na powyższe stacje. Są to stacje złe, propagujące najgorsze cechy człowieka. Ponadto nie uważam aby interesowne było oglądanie non stop jak ludzie skaczą. Ponadto TVN i Polsat zakrzywiają rzeczywistość tworząc obraz ciasteczkowy, kolorowy. Każdy wie, że to kłamstwo
 • Vera
  20.04.2018 14:15
  ESC- gdyby wcześniej nie oglądać TVN i Polsat to partia rządząca nie wygrałaby wyborów. Rządowa TV przeważnie nie głosi prawdy. Dziwne myślenie...
 • gr3
  22.04.2018 11:06
  gr3
  Brakuje danych o tych, co TV nie oglądają wcale. Odnoszę wrażenie, że ich przybywa, ale przydałyby się konkretne liczby.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  9°C Niedziela
  dzień
  9°C Niedziela
  wieczór
  6°C Poniedziałek
  noc
  1°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »