Tu dzieją się niezłe cuda!

Jeśli przez najbliższy rok nie zgłosi się właściciel, kasę słupskiego hospicjum zasili spora suma. Ktoś w przedsionku placówki dla paliatywnie chorych zostawił prawie... 110 tys. zł.

Stolik, obok dwa krzesła. Nad drzwiami napis: "W miłości nie ma bólu". To właśnie tutaj, w wejściu do Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego, ktoś we wtorkowy wieczór zostawił reklamówkę. A w niej sporo gotówki.

- Zadzwoniła do mnie pielęgniarka, która podczas wieczornego obchodu znalazła pakunek. Powiedziała, żebym przyjechała, bo znalazła pieniądze. Zadzwoniłam po policję i przyjechałam do hospicjum. Kiedy zobaczyłam, co jest w środku, byłam w szoku - mówi Teresa Jerzyk, od 20 lat związana z placówką.

Dyrektorce z twarzy nie schodzi uśmiech. Nie ma się co dziwić, w końcu w zawiniątku było 100 tys. zł i 2 tys. euro. - Żadnej kartki, żadnej informacji. Nic, co by wskazywało, że mogłaby to być darowizna - tłumaczy T. Jerzyk. Pieniądze zostały policzone i zabezpieczone przez policjantów. Teraz czekają na właściciela. Kto nim może być? Nie wiadomo.

Monitoring nie będzie pomocą w ustaleniu tej informacji. Właśnie trwa wymiana całego systemu nadzoru placówki, więc kamery nic nie zarejestrowały. Rano pracownicy hospicjum przeprowadzili rozmowy z rodzinami swoich podopiecznych. Trop prowadzi w stronę starszego małżeństwa.

- Podobno do późnych godzin siedzieli właśnie przy tym stoliku. Wyglądali jak gołąbki, bardzo ze sobą związani, prawdziwie kochający się - opowiada dyrektor hospicjum. - Pacjenci, ktoś z rodziny? - dopytuję. - Nie kojarzę, nasi pracownicy też nie. Widzieliśmy ich po raz pierwszy - mówi T. Jerzyk. - Wieczorem wyszli pod rękę z hospicjum i tyle ich widzieliśmy. Można ich z tym powiązać. To prawdziwie "kryminalna" historia!

Zgodnie z prawem, pieniądze będą przechowywane przez rok. Jeśli w tym czasie nie znajdzie się ich właściciel, gotówka trafi do znalazcy. A więc na konto Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego. Szefowa placówki, pytana o ewentualne plany wydania tej kwoty, lekko się rumieni i z pewnością siebie odpowiada: - Rozbudujemy hospicjum! Te pieniądze pozwoliłyby nam na stworzenie kilku sal 1-osobowych, w których nasi pacjenci mogliby spokojnie odchodzić - tłumaczy. Ale na razie to ona musi spokojnie czekać na rozwój sytuacji.

Kiedy rozmawiamy o sytuacji, dyrektor pokazuje jeszcze jedną rzecz - Pismo Święte. A dokładnie Nowy Testament. - Leżał na tym stoliku, gdzie te pieniądze. Nigdy wcześniej go tu nie było. Pani Teresa już po całym wydarzeniu, kiedy policjanci odjechali na komendę, usiadła spokojnie i otworzyła Pismo Święte.

Wzrok padł na List do Efezjan. "Żebyście zaś wiedzieli i wy o moich sprawach, co robię, wszystko wam oznajmi Tychik, umiłowany brat i wierny sługa w Panu, którego wysłałem do was po to, byście wy poznali nasze sprawy, a on pokrzepił wasze serca". - Czyż nie pasuje do tej sytuacji?! - zastanawia się T. Jerzyk.

Jeśli nie znajdzie się właściciel, będzie to prezent na 20. urodziny hospicjum. W tym roku mija właśnie druga dekada działalności placówki.

W tym czasie podobnych cudów nie brakowało. - Pamiętam, jak kiedyś potrzebowaliśmy pieniędzy na działalność. Poszłam do sióstr klarysek, a przełożona powiedziała mi, że trzeba się modlić do św. Judy. Po kilku dniach zadzwonił do mnie darczyńca, który postanowił przelać na nasze konto 2 tys. zł - dokładnie tyle, ile nam brakowało. Poszłam do siostry przełożonej opowiedzieć jej o tej sytuacji. "Dostałam od św. Judy!" - powiedziałam - wspomina szefowa Hospicjum. Tak było 10 lat temu. Teraz znów czuje, że dostała sygnał z Góry.

Tu dzieją się niezłe cuda!   Mateusz Sienkiewicz Teresa Jerzyk wskazuje miejsce, w którym znaleziono pieniądze

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ratio
  19.04.2018 08:04
  Trąbienie o "cudzie" w przypadku znalezienia pieniędzy jest zupełnym nieporozumieniem. Pieniądze mógł ktoś po prostu przypadkiem pozostawić, albo je w ten nieszczęsny sposób podarować - i to nie jest żaden cud, a wydarzenie zupełnie zgodne z naturalnym porządkiem rzeczy, prawami fizyki itd. Kiedyś nawet ludzie w testamentach oddawali Kościołowi cały swój majątek.

  Zacytujmy Katechizm Kościoła Katolickiego, ten przedsoborowy, a więc wiarygodny: "Cud jest to wydarzenie, zdziałane przez Boga poza porządkiem całej natury stworzonej."

  Zatem w tym przypadku nie można mówić o cudzie.
 • gosc
  19.04.2018 11:57
  Ja myslę, że te pieniądze dali ci małzonkowie, ponieważ wzieli na powaznie slowa Jezusa : «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  8°C Piątek
  noc
  5°C Piątek
  rano
  9°C Piątek
  dzień
  10°C Piątek
  wieczór
  wiecej »