Rafalska: W Polsce wskaźnik dzietności musi wynosić ponad 2 proc.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała w sobotę w Boguchwale k. Rzeszowa, że jeżeli chcemy zagwarantować zastępowalność pokoleń, to wskaźnik dzietności musi wynosić ponad 2 proc.

"Jeżeli chcemy poprawić sytuację ludnościową Polski, to musi się nas rodzić więcej. Jeśli chcemy zagwarantować zastępowalność pokoleń, to wskaźnik dzietności musi być ponad 2 proc." - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przypomniała, że po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość "ten wskaźnik wynosił 1,38 proc.", a w 2017 r. wynosi 1,45 proc. Dodała, że mimo to "mamy społeczeństwo starzejące się". Rafalska podkreśliła, że byłoby dobrze, gdyby rodzice wcześniej decydowali się na narodziny drugiego dziecka. Zaznaczyła, że "premia za drugie dziecko" jest jedną z prospołecznych propozycji PiS.

Rozwiązanie to zakłada, że jeżeli w ciągu 24 miesięcy od narodzin pierwszego dziecka rodzice zdecydują się na drugie, to wydłużony zostanie im o trzy miesiące urlop rodzicielski. Urlop będzie płatny na poziomie 100 proc. Mają też być dodatkowe preferencje; m.in. dostępność do żłobka i przedszkola. Premia za urodzenie drugiego dziecka są m.in. w Austrii i Finlandii.

Rafalska zauważyła, że propozycje rządu zapewniają także prawo do emerytury minimalnej dla niepracujących kobiet, które wychowały czworo dzieci i więcej. Aktualnie prawo do emerytury minimalnej dotyczy kobiet, które miały co najmniej 20-letni staż pracy.

W trakcie spotkania w Boguchwale Rafalska mówiła, że często słyszy, że "nie zrobiliście tego, czy tamtego". "To jest drugi nasz autorski budżet, dopiero weszliśmy w trzeci rok rządzenia. Po okresie, w którym poprzedni rząd nieprzerwanie rządził osiem lat. To jest inna perspektywa czasowa, ale i tak mam wrażenie, że w obszarze polityki społecznej zrobiliśmy znacznie więcej niż poprzednicy" - podkreśliła minister.

Jej zdaniem odmawianie PiS prawa do realizowanie własnego programu związane jest z "naruszeniem różnych interesów, różnych grup".

«« | « | 1 | » | »»
 • kskiba19
  22.04.2018 02:27
  Nie wiem kto tu z % wyskoczył ale wskaźnik dzietności to chyba średnia liczba dzieci na jedną kobietę.
 • Godzilla
  22.04.2018 07:48
  Dobrze byłoby, żeby państwo postawiło na rozwiązania skierowane do tzw klasy średniej, bo to właśnie w tej grupie dzietność jest szczególnie ważna. Grupa ta raczej nie będzie zainteresowana emeryturą rzędu 1000 zl i czwórką dzieci, raczej oczekiwane jest wsparcie przy powrocie młodej matki na rynek pracy, dłuższy macierzyński przy kolejnych dzieciach, miejsca w żłobkach itd. Przydałaby się również dobra kampania społeczna, ale nie idiotyzmy o królikach, tylko najlepiej dobry, merytorycznie podbudowany przekaz o świadomym rodzicielstwie połączony np z programem bezpłatnych badań hormonalnych dla kobiet w wieku rozrodczym. Oznaczając podstawowe (!)hormony fsh, lh i amh kobieta uzyskuje informację o swojej rezerwie jajnikowej, czyli po prostu informację, ile czasu ma na zostanie matką. Młode kobiety chcą świadomie decydować o podjęciu studiów, pracy, o małżeństwie i rodzinie, brakuje tylko kompletnie świadomości własnego zdrowia w aspekcie prokreacji.
 • Seitz
  22.04.2018 09:32
  Jednostką tego wskaźnika nie jest procent.
 • gregg84
  22.04.2018 11:21
  @TYLKO 2% ???
  Pytasz się, kto spłaci ogromne zadłużenie Polski, jeśli ci urodzeni w wyniku 500+ także wyjadą z tego kraju. A ja się pytam: nawet jeśliby zostali w Polsce, to dlaczego mieliby się zgadzać na spłacanie długów wynikłych z tego, że wcześniejsze pokolenia (także te obecne) chcąc żyć wygodnie zafundowały sobie niepodtrzymywalny system społeczno-gospodarczy za pośrednictwem populistycznych polityków obiecujących gruszki na wierzbie, aby tylko wygrać wybory. Gdyby nie 500+, to byś się nie urodził, więc teraz płać? Nie sądzę, aby taki szantaż zadziałał...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  22°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  18°C Czwartek
  dzień
  wiecej »