Szef MON rozmawiał w Waszyngtonie z gen. Mattisem

- We wszystkich rozmowach przebijało docenienie bardzo dobrej współpracy militarnej Polski z USA - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Szef polskiego resortu obrony przybył do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie ministra Obrony Stanów Zjednoczonych Jamesa Mattisa.

Jak podkreślił James Mattis, w przeszłości generał amerykańskiej piechoty morskiej, jego piątkowe rozmowy z Mariuszem Błaszczakiem, były jego pierwszym oficjalnym, jednak drugim w ogóle spotkaniem z polskim ministrem Obrony Narodowej w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Wcześniej minister Błaszczak miał okazję rozmawiać z obecnym szefem MON w lutym b.r. podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich NATO w Brukseli.

Jednym z głównych zagadnień rozmów w Pentagonie w piątek była polska propozycja zwiększenia liczebności sił amerykańskich stacjonujących w Polsce.

Mattis, zapytany przed rozpoczęciem rozmów z ministrem Błaszczakiem, o stanowisko wobec tej propozycji odparł, że "Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i Stany Zjednoczone są zawsze gotowe dyskutować propozycje Polski".

James Mattis, który zdaniem ekspertów odgrywa czołową rolą w kształtowaniu nie tylko polityki obronnej, ale także polityki zagranicznej administracji prezydenta Trumpa, bardzo serdecznie wypowiadał się o Polsce i długoletnich tradycjach polsko -amerykańskiej współpracy militarnej datujących się czasów udziału Tadeusza Kościuszki w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Przed rozpoczęciem rozmów ze swoim polskim odpowiednikiem James Mattis pochwalił Polskę za zwiększenie polskiego budżetu obronnego z 2 proc. do 2,5 proc. PKB i decyzję o zakupie systemu Patriot. "Nabycie Patriotów dostosuje polskie siły zbrojne do wymagań współczesnych czasów".

Szef Pentagonu podziękował władzom polskim, "za stacjonowanie na terytorium Polski sił NATO i sił amerykańskich oraz za wkład Polski w pokonanie Państwa Islamskiego oraz w operacji w Afganistanie."

Witając ministra Błaszczaka, który podziękował szefowi amerykańskiego resortu obrony, że znalazł czas na spotkanie z nim, James Mattis odparł, że "zawsze znajdzie czas na Polskę"

Szef resortu obrony USA zacytował fragment wiersza Wisławy Szymborskiej mówiąc "księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie". - Teraz piszemy jej kolejny rozdział - powiedział James Mattis.

Minister Błaszczak podczas konferencji prasowej w piątek na zakończenie swojej wizyty, oprócz zwiększenia liczebności sił amerykańskich w Polsce, wśród innych zagadnień poruszonych podczas rozmowy z szefem Pentagonu, wymienił kolejne zakupy amerykańskiego sprzętu wojskowego przez Polskę.

Minister ON poinformował, że "po raz kolejny" zaprosił amerykańskiego ministra obrony do odwiedzenia Polski i jak stwierdził "wszystko wskazuje, że zaproszenie zostało przyjęte".

Mariusz Błaszczak podczas rozmowy z korespondentami polskich mediów odmówił jednak podania konkretnych terminów, kiedy szef Pentagonu mógłby przyjechać do Polski.

O współpracy Polski w dziedzinie militarnej i bezpieczeństwa międzynarodowego minister Błaszczak rozmawiał także w czwartek z ambasadorem Johnem Boltonem, doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Trumpa.

Minister Błaszczak był najwyższym rangą przedstawicielem władz w Warszawie i jednym z pierwszych przedstawicieli władz państw sojuszniczych, który miał spotkał się z Johnem Boltonem po objęciu przez niego 9 kwietnia b.r. stanowiska doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Donalda Trumpa.

John Bolton, w przeszłości ambasador USA w ONZ, podobnie jak minister James Mattis - zdaniem szefa MON - przyjął polską propozycję zwiększenia liczebności sił amerykańskich w Polsce "bardzo poważnie".

Oprócz spotkań z czołowymi doradcami prezydenta Donalda Trumpa w kwestiach bezpieczeństwa, szef polskiego resortu obrony narodowej przeprowadził szereg rozmów z amerykańskimi ustawodawcami z obu partii reprezentowanych w Kongresie, w tym z republikańskimi przewodniczącymi zarówno Senackiej Komisji Sił Zbrojnych jak i bliźniaczej Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów oraz z kluczowymi członkami tych komisji, w tym ze znajdującej się w mniejszości Partii Demokratycznej.

"Przekonywałem amerykańskich ustawodawców, że (wzrost liczebności sił USA w Polsce) jest to dobrą inwestycją, że jest to inwestycja, która przyniesie wzrost bezpieczeństwa" - powiedział Błaszczak odpowiadając na pytanie PAP.

Minister Błaszczak, który przyleciał do Waszyngtonu w środę samolotem rejsowym PLL LOT przez Nowy Jork, odleciał w piątek do Polski, wspólnie z delegacją kierowaną przez wicepremiera Jarosława Gowina na pokładzie rządowego samolotu "Książę Poniatowski".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  0°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  3°C Poniedziałek
  dzień
  4°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »